ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Boccaccio Giovanni (*1313 - †21.12.1375)

   
­­­­

Dekameron (9)

Věhlasný renesanční román, jenž vznikl ve Florencii v době, kdy byla zasažena strašlivou morovou epidemií. Po deset dnů si poutníci svedení dohromady náhodou vyprávějí vtipné, humorné a často i erotické příběhy - aby zahnali strach. Vznikla tak kniha oslavující život v bezprostřední blízkosti smrti, která je sama živá již osmé století.

V krásném městě Florencii roku 1348 vypukl mor. Lidé umírali, všichni všechny opouštěli, aby se od nich nenakazili.

Jednoho dne se ve zdejším kostele sejde náhodou 7 paní. Všechny se vzájemně znají, buď ze sousedství nebo jsou příbuzné či jen přítelkyně. Jsou mladé, krásné i moudré. Jedna z nich se jmenuje Pampinea a navrhne, aby odjely společně na opuštěné místo. Jiná z nich, Filomena, řekne, že bez mužů nemohou přece cestovat. A štěstí jim přeje, jelikož do kostela zrovna vstoupí 3 mladíci. Jeden z nich je příbuzný Pampiney. Dámy je požádají, aby s nimi odjeli. Ti souhlasí a společně se dostaví do paláce s nádvořím daleko od města.
Rozhodnou se na každý den si zvolit krále či královnu. Protože to je nápad Pampiney, stane se jejich první královnou. Tento den má pak každý vyprávět na takový námět, jaký si sám vybere.

Když všichni domluví, vybere královna panovníka na příští den. Tím se stane Filomena a téma k vyprávění je o lidech, které sice postihlo neštěstí, ale nakonec to s nimi dobře dopadlo. Jeden z mladíků, Dioneo, si vyžádá výsadu, aby mohl vždy vyprávět jako poslední a na libovolný námět.

Příští večer je vybrána jako královna Neifile. Jelikož je čtvrtek a v pátek i sobotu se musí modlit, je rozhodnuto pokračovat ve vypravování až v neděli. Tento den se bude povídat o lidech, jež svojí obratností dosáhli toho, co chtěli.

Čtvrtý den vládl Filostrato a všichni musí vyprávět o lidech, jejichž láska skončila nešťastně.

Po Filostratovi nasedne na pomyslný trůn Fiammetta, která přikáže vypravovat o milencích, jejichž láska s nešťastným průběhem dopadne dobře.

Během vládnutí královny Elisy každý vypravuje o těch, na něž byl zaměřen vtip, oni jej však odrazili pohotovou odpovědí.

Sedmý den kraluje Dioneo a vypráví se o taškařicích, kdy ženy obalamutily své manžely.

Příští královna Lauretta opět vynechá pátek a sobotu a vypráví se až v neděli o legráckách, které si lidé denně navzájem tropí.

Pod následující vládou Emiliiny si každý vypráví, co chce.

Poslední den vládne Pamfilo a vypravuje se o lidech, kteří vykonali něco šlechetného pro jiné.
Po této době se všichni rozhodnou vrátit se zpět do města.

OBSAH VYBRANÉHO PŘÍBĚHU:

Nejvíce mě zaujal krátký příběh, jenž vypravoval Pamfilo v den, kdy mohl každý vykládat, o čem chtěl a co se mu líbilo.

9. den, příběh 6.
Do dcery jednoho muže, jež se jmenuje Niccolosa, se zamiluje šlechtický mladík Pinuccio. Jednou dostane nápad, jak by se k Niccolose mohl dostat, aniž by sebe či její rodinu zahanbil.
Se svým přítelem Adrianem dělá, jako by byl na cestě a jelikož už je pozdě, požádá onoho muže, aby jim dovolil u něj přespat. V domku se nachází pouze jedna světnice, do níž umístí 3 postele. Tu nejlepší dostanou hosté, na druhou uloží dceru a na třetí spí on s manželkou. U jejich postele stojí ještě kolébka s malým synkem.
Když už téměř všichni spí, Pinuccio vstane a jde si lehnout k Niccolose. Mezitím kočka něco shodí a paní se jde podívat co. Její manžel vyleze také, protože musí na záchod. V cestě mu však překáží kolébka, a tak ji posune. Když se vrátí, nezajímá se už o ni. Po chvíli dojde paní a vleze do postele k Adrianovi, jelikož právě u jeho postele kolébka stojí. Adrian ji mile přijme a beze slova obejme.
Pinuccio vstane a poslepu se dopídí až k pánovi, přičemž si myslí, že je u svého druha, a začne mu vykládat o rozkoši s Niccolosou. Ten se rozzlobí a křičí na něj. Manželka pozná, že je ve špatné posteli, a proto, aby zakryla svou chybu, si přilehne k dceři. Zeptá se manžela, proč tak vyvádí a poté řekne, že to nemůže být pravda, když celou dobu s ní leží ona. Adrian také maskuje, co se stalo. Vynadá Pinucciovi za jeho náměsíčnost a vyprávění toho, co se mu zdá. Ten dělá, jako by se právě probudil a jde si lehnout zpět k příteli.
Ráno oba odjedou. Niccolosa matku přesvědčí, že host opravdu tvrdě spal, a proto si paní říká, že ona jediná bděla.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: J. Kloudová, 01.11.2009

­­­­

Diskuse k výpisku
Giovanni Boccaccio - Dekameron (9)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)