ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Boccaccio Giovanni (*1313 - †21.12.1375)

   
­­­­

Dekameron (13)

- soubor sta povídek

Příběhy mnohdy přerůstají v ostrou satiru, vysmívající se mravní zkaženosti doby a jejich hlavním představitelům (duchovním, šlechticům i měšťanstvu).

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění v Praze roku 1959. Z italského originálu Il Decameron přeložil Radovan Krátký. Počet stran: 822.

JAZYKOVÝ PLÁN:

Autor zde občas používá trop, zvláště když jde o věci, které nelze napsat přímo, protože jsou příliš hanlivé. (A dovolili slavíkovi ještě mnohokráte tlouci tuto noc.)

KOMPOZIČNÍ PLÁN:

Kniha je psána rámcovou kompozicí, tzn. že obsahuje spoustu menších celků provázaných hlavním dějem.

TEMATICKÝ PLÁN:

Celkové téma: život deseti lidí za morové epidemie
Ústřední téma: postavy těchto lidí
Motiv: život obyvatel Florencie

HLAVNÍ POSTAVY:

Pampinea - dáma z Florencie, jejíž nápad byl odejít z tohoto města
Fiammetta
Filomena - navrhla, aby s nimi na venkov šli i muži
Emilia
Lauretta
Neifile - jeden ze tří mužů
Elisa
Panfilo
Dioneo
Filostrato

OBSAH:

Sedm dam, sešedši se v kostele, se rozhodne, že by měli utéci z Florencie někam na venkov, kde budou ve větším bezpečí vůči nakažení morem, který se v těch letech velmi rozmáhal. Řeknou si, že by se začaly velmi hádat, kdyby šly jen tak samy, a proto přesvědčí tři muže, aby šli s nimi. Družina deseti lidí se poté vypraví na venkovské sídlo jedné z dam, kde si po deset dní vyprávějí různé příběhy. Pak se vrátí do Florencie do kostela, kde se sešli, a rozejdou se.

Níže uvádím stručný děj jedné ze sta povídek.

Den pátý, příběh čtvrtý
Messer Lizio da Valbona je řádný a způsobný rytíř, který si na stará kolena s madame Giacominou pořídí dceru. Ta vyroste v nejhezčí dívku v kraji, proto doufají, že se provdá do zámožného a vlivného rodu.
Hostem v domě Messerovém bývá často statný jinoch Ricciado Manardiho, jenž se do jejich dcery Cateriny zamiluje. Jeho láska je opětovaná, Caterina mu lásku opětuje. Po vzájemném vyznání lásky se Ricciado a Caterina umluví, že se v noci na balkoně sejdou. Po troše peripetií se Ricciado a Caterina nakonec na balkoně v noci setkají a milují se vášnivě celou noc. Ráno ovšem Messer Lizio vstane dřív než oni - uvidí je nahé v objetí (detaily oproti panu Boccacciovi vynechám). Po zralé úvaze, že Ricciado je zámožný a vlivný, je donutí, aby se vzali.

PROSTŘEDÍ:

Kniha je situována ve Florencii do roku 1348, když právě zuřila morová epidemie.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Houbař, 25.05.2011

­­­­

Diskuse k výpisku
Giovanni Boccaccio - Dekameron (13)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­