ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Boccaccio Giovanni (*1313 - †21.12.1375)

­­­­

Malý dekameron aneb Věci lásky

Den devátý - příběh první
Ve městě Pistoji žila jedna překrásná ovdovělá žena, paní Francesca, do níž se zamilovali dva Florenťané - Rinuccio a Alessandro. Ani jeden o tom druhém nevěděl a oba velmi usilovali o její přízeň. Francesca se chtěla obou zbavit a myslela si, že nejlepší to bude, když je požádá o nějakou službu, kterou podle ní nebudou schopni splnit.
V Pistoji zrovna zemřel jeden muž, který nebyl oblíbený nejen díky svému chování, ale také díky svému zjevu. Lidé měli z něho strach. Toho využila Francesca a usmyslela si, že Alessandra pošle do hrobky, kde byl umrlec uložen. Aby jí dokázal lásku, měl si s umrlcem vyměnit šaty i místo a čekat, až si pro něj někdo nepřijde. Při tom neměl vydat hlásky a ani se nehýbat.
Rinuccio měl zase za úkol přijít o půlnoci beze slova do hrobky, vynést nebožtíka a dopravit ho k ní do domu. Oba se úkolu zhostili, i když měli velké pochyby a strach. Když Rinuccio táhl "mrtvolu" k domu krásné paní, zastihla ho městská stáž. Rinuccio zpanikařil, upustil Alessandra na zem, a co mu nohy stačily, pelášil pryč. Vtom však Alessandro vyskočil na nohy a také se dal do běhu. Vše se dělo před zraky Francesci, která se náramně bavila, když Rinuccio odhodil Alessandra a jak i on v nebožtíkově rubáši začal utíkat. Byla překvapena, že oba udělali to, co jim uložila.
Jenže Rinuccio se nevrátil domů. Poté co městská stráž odešla, vydal se do míst, kde upustil nebožtíka. Pátral po něm, aby splnil svůj úkol, ale usoudil, že ho odnesla stáž. A tak se celý nešťastný vrátil domů.
Oba následně přišli za paní a vysvětlovali jí svoje důvody, ale Francesca se nedala obměkčit. Tak se na ráz zbavila Rinuccia i Alessandra.

Den desátý - příběh čtvrtý
V Boloni žil uznávaný šlechtic messer Gentile de'Carisendi, který se jako mladík zamiloval do krásné Cataliny, jež byla manželkou Niccoluccia Caccianimica. Messer byl odvolán do Modeny. Mezitím paní Catalinu, která byla těhotná, zachvátila prudká mdloba a lékaři naznačili, že zemřela. Messer Gentile se o tragédii dozvěděl a chtěl ji naposledy vidět, a tak se za ní vypravil do hrobky. Ač ji miloval, paní Catalina to nevěděla, nikdy mu ani nevěnovala pohled, a tak se messer rozhodl, že si vezme aspoň polibek na rozloučenou. Vtom však ucítil její slabě bijící srdce.
Paní Catalinu tajně dopravil do svého domu, kde žil se svojí matkou. Když se paní probudila, musela messeru Gentile slíbit, že posečká tajně v jeho domě, dokud on nedokončí svůj úřad v Modeně. Messer Gentile se ještě v noci vrátil do úřadu a paní Catalina nedlouho poté porodila zdravého chlapečka.
Když messer Gentile dokončil svůj úřad, uspořádal ve svém domě velikou hostinu a pozval na ni mnoho boloňských šlechticů, i Niccoluccia Caccianimica, manžela paní Cataliny. Po hostině messer vyprávěl příběh, jak pán vyhodil svého nemocného sluhu a toho pak na cestě našel cizinec, který se o něj postaral a vrátil mu zdraví. Původní pán ho chtěl najednou zpět, tak se ostatních ptal, kdo má na sluhu větší právo. Sám Niccoluccio Caccianimica řekl, že sluha po právu náleží druhému pánu. Vtom přišla krásná Catalina i s dítětem a nikdo ji nepoznal. Ona po dohodě s Gentilem nepromluvila ani slovo. Potom jim messer odhalil celý příběh a zeptal se, kdo z nich má větší právo na paní Catalinu, zda on nebo Niccoluccio? Messer je už dlouho nenapínal, vzal dítě do náruče, paní za ruku a předal je oba Niccolucciovi. Tímto si messer Gentile vydobyl ještě větší úctu a stal se přítelem Niccoluccia i paní Cataliny.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Blanch, 07.01.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Giovanni Boccaccio - Malý dekameron aneb Věci láskyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­