ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Boccaccio Giovanni (*1313 - †21.12.1375)

­­­­

Dekameron (4)

Den třetí, příběh druhý
Král Agilulf měl ženu Teodelindu, která byla velmi krásná a moudrá. Proto není divu, že se do ní zamiloval její podkoní, jenž byl sice nízkého původu, ale jinak to byl člověk ušlechtilý. Dělal vše, o čem si myslel, že bude královně milé. Tajně po ní toužil a přál si s ní ležet. Z tohoto důvodu pozoroval krále, když v noci ke královně přicházel, jak vypadá a co má na sobě. Pořídil si stejné oblečení a jednou v noci se vydal ke královně do komnaty, kde s ní ležel. Když pak k Teodelindě přišel král, dozvěděl se, že už tam byl jednou, ale pro sebe věděl, že to on nebyl. Tak se vydal hledat toho, kdo místo něj zaujal místo v královnině loži. Když podkoního našel podle bušícího srdce, tak mu ostříhal půlku hlavy, aby ráno poznal, kdo to udělal. Jenže podkoní byl lstivý a hned poznal, proč si ho král poznamenal, a tak ostříhal zbytek spícího služebnictva stejným způsobem, jako byl ostříhán on sám. Což zapříčinilo, že král onoho hříšníka příštího rána nepoznal.

Den osmý, příběh osmý
V městečku Sieně žili dva sousedé, velmi dobří přátelé, Spinelloccio a Zeppa. Oba dva měli krásnou manželku, a jelikož Spinelloccio byl velmi často v Zeppově domě, spřátelil se s jeho manželkou tak, že se spolu začali těšit. Když to Zeppa zjistil, jeho žena se mu přiznala a prosila o odpuštění. On jen žádal, aby udělala, co jí řekne. Manželka to splnila tím, že jednou zavřela Spinella do truhlice a zavolala jeho ženu. Zeppa se pak se Spinellovou ženou na oné truhlici potěšil. Všichni si byli kvit. Od této chvíle měli dobří přátelé společné i manželky.

Den devátý, příběh sedmý
Talan z Molese pojal za ženu Marketu. Marketa byla velmi tvrdohlavá a nedala si nikdy a s ničím poradit. Talana její chování mrzelo, ale naučil se s tím žít. Jedné noci měl zlý sen, že jeho ženě bylo silným vlkem rozdrásáno hrdlo a její krásná tvář poté zůstala znetvořena. Hned ráno Marketě řekl o svém snu a varoval ji, aby ten den nevycházela z domu, nebo aspoň aby nechodila do lesa. Jenže ta v tom viděla, že si Talan přeje, aby se jí něco takového stalo a nevděčně mu odsekla. Také si myslela, že si Talan dnes dal v lese nějakou tajnou schůzku s cizí ženskou a chtěla to odhalit. Proto se, jakmile se její muž vzdálil od domu, vydala do lesa, aby ho načapala. Jenže tam na ni skočil obrovský vlk a stalo se podle Talanova snu. Pastýři, kteří Marketu našli, ji odvedli domu, kde byla už v bezpečí. Ale navždy zůstala zohavena a velmi litovala své umíněnosti.

VLASTNÍ HODNOCENÍ:

Myslím, že toto dílo je založeno na lidských charakterech. Autor, co se týče postav, čerpal vlastně ze všech vrstev (král, kněží, služky, podkoní, ...), ale hlavně je zde vyzdvihováno obyvatelsko střední až nižší vrstvy. Jelikož je zde téměř otevřeně mluveno o lidských sexuálních poměrech, není divu, že zde vystupují postavy jako třeba ženy, které podvádí své muže, a s nimi úzce souvisí i žárliví muži apod. Líbí se mi, že na začátku příběhu je vždy řečeno, kdo to bude vyprávět, a také stručný obsah, ve kterém je vždy obsaženo přísloví, podle kterého se hlavní postava tohoto příběhu řídí. Podle mého názoru se tyto příběhy dají přečíst, jak se říká, jedním dechem, neboť jsou velmi krátké a jsou pojaty spíše z té humorné stránky. Samozřejmě ale slouží také k poučení. Většinou zde zvítězí mazanější lidé - lidé, kteří něco provedli, to vždy šikovně zakamuflují, záletné ženy vždy nějak udělají, aby z jejich úletů nebyla pohroma apod. Tato kniha mi připadá sympatická.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: sakinka, 26.10.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Giovanni Boccaccio - Dekameron (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­