ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Boccaccio Giovanni (*1313 - †21.12.1375)

­­­­

Dekameron (11)

Dekameron obsahuje na 100 rozmanitých novel, z nichž každá je samostatným uměleckým dílem. Vážné, veselé až rozpustilé příběhy ze života různých stavů přerůstají mnohde v ostrou satiru vysmívající se mravní zkaženosti doby a jejích hlavních představitelů - duchovních, šlechticů a měšťanstva.

Soubor 100 novel, jež si mezi sebou vypravují 3 muži a 7 žen, kteří utíkají z Florencie před morem. Usadí se na 10 dní daleko v paláci. Domluví se, že na každý den bude zvolen král (případně královna), ten vždy určí, na jaké téma si budou příběhy vyprávět. Povídkami různých námětů si krátili čas a také se jimi bavili. Každý den pak zaznělo deset příběhů.

OBSAH VYBRANÝCH PŘÍBĚHŮ:

Den první, příběh čtvrtý
Mladý mnich zhřešil s dívkou. Opat ho přistihl, ale neřekl mnichovi, že o tom ví. Mnich ho však viděl a připravil si na něj lest. Opatovi odevzdal klíč od cely a řekl, že jde do lesa. Opat se rozhodl, že půjde dívku do mnichovy cely vyslechnout. Zde propadl pokušení a zhřešil s dívkou též. Mnich ho sledoval a vše viděl. Když později měl být mnich potrestán, naznačil opatovi, že ví o jeho hříchu. Opat mnichovi odpustil a společně dívku vypustili z kláštera.

Den čtvrtý, příběh sedmý
Přadlena Simona miluje Pasquina, jenž jí přináší vlnu. Vypravila se s kamarádkou Flaškou do zahrady, kde se setkala s Pasquinem a jeho přítelem Špuntem. Simona se s Pasquinem oddělili od skupinky a šli do druhé části zahrady, kde se usadili vedle velkého šalvějového trsu. Po společné svačině si z něho Pasquino utrhl list a začal si jím třít zuby a dásně. Po chvíli omdlel a zemřel. Flaška se Špuntem Simonu obvinili, že ho otrávila. Soudce věřil v Simoninu nevinu, a tak ji požádal, aby na místě ukázala, co se stalo. Ona si však také začala třít zuby šalvějovým listem a po chvíli zemřela. Soudce nařídil vymýtit trs. Pod trsem žila veliká ropucha, která nejspíš šalvěj svým dechem otrávila.

Den devátý, příběh sedmý
Talanova manželka Markéta byla sice krásná, ale velmi tvrdohlavá a nepříjemná. Nikdy se neřídila radami ostatních. Talana její chování velmi tížilo, ale nemohl s tím nic udělat. Jednou měl Talano sen, v němž Markétě vlk rozdrásal hrdlo, a ona byla navždy znetvořena. Varoval ji, avšak ona si tvrdohlavě myslela, že ji chce Talano podvést, nedbala tak jeho rad. Když ho sledovala a ukrývala se v lese, skočil na ni obrovský vlk. Jen díky pastýřům přežila. Navždy byla znetvořena v obličeji a své umíněnosti pozdě litovala.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi líbila. Přišla mi zábavná a poučná. Dobře se mi četla.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jakub0002, 06.04.2010

   
­­­­

Výpisek Dekameron (11) ve slovenštině?

Slovenskou verzi tohoto výpisku naleznete na adrese:

­­­­

Diskuse k výpisku
Giovanni Boccaccio - Dekameron (11)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)