ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Boccaccio Giovanni (*1313 - †21.12.1375)

   
­­­­

Dekameron (11)

Dekameron obsahuje na 100 rozmanitých novel, z nichž každá je samostatným uměleckým dílem. Vážné, veselé až rozpustilé příběhy ze života různých stavů přerůstají mnohde v ostrou satiru vysmívající se mravní zkaženosti doby a jejích hlavních představitelů - duchovních, šlechticů a měšťanstva.

Soubor 100 novel, jež si mezi sebou vypravují 3 muži a 7 žen, kteří utíkají z Florencie před morem. Usadí se na 10 dní daleko v paláci. Domluví se, že na každý den bude zvolen král (případně královna), ten vždy určí, na jaké téma si budou příběhy vyprávět. Povídkami různých námětů si krátili čas a také se jimi bavili. Každý den pak zaznělo deset příběhů.

OBSAH VYBRANÝCH PŘÍBĚHŮ:

Den první, příběh čtvrtý
Mladý mnich zhřešil s dívkou. Opat ho přistihl, ale neřekl mnichovi, že o tom ví. Mnich ho však viděl a připravil si na něj lest. Opatovi odevzdal klíč od cely a řekl, že jde do lesa. Opat se rozhodl, že půjde dívku do mnichovy cely vyslechnout. Zde propadl pokušení a zhřešil s dívkou též. Mnich ho sledoval a vše viděl. Když později měl být mnich potrestán, naznačil opatovi, že ví o jeho hříchu. Opat mnichovi odpustil a společně dívku vypustili z kláštera.

Den čtvrtý, příběh sedmý
Přadlena Simona miluje Pasquina, jenž jí přináší vlnu. Vypravila se s kamarádkou Flaškou do zahrady, kde se setkala s Pasquinem a jeho přítelem Špuntem. Simona se s Pasquinem oddělili od skupinky a šli do druhé části zahrady, kde se usadili vedle velkého šalvějového trsu. Po společné svačině si z něho Pasquino utrhl list a začal si jím třít zuby a dásně. Po chvíli omdlel a zemřel. Flaška se Špuntem Simonu obvinili, že ho otrávila. Soudce věřil v Simoninu nevinu, a tak ji požádal, aby na místě ukázala, co se stalo. Ona si však také začala třít zuby šalvějovým listem a po chvíli zemřela. Soudce nařídil vymýtit trs. Pod trsem žila veliká ropucha, která nejspíš šalvěj svým dechem otrávila.

Den devátý, příběh sedmý
Talanova manželka Markéta byla sice krásná, ale velmi tvrdohlavá a nepříjemná. Nikdy se neřídila radami ostatních. Talana její chování velmi tížilo, ale nemohl s tím nic udělat. Jednou měl Talano sen, v němž Markétě vlk rozdrásal hrdlo, a ona byla navždy znetvořena. Varoval ji, avšak ona si tvrdohlavě myslela, že ji chce Talano podvést, nedbala tak jeho rad. Když ho sledovala a ukrývala se v lese, skočil na ni obrovský vlk. Jen díky pastýřům přežila. Navždy byla znetvořena v obličeji a své umíněnosti pozdě litovala.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi líbila. Přišla mi zábavná a poučná. Dobře se mi četla.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jakub0002, 06.04.2010

­­­­

Výpisek Dekameron (11) ve slovenštině?

Slovenskou verzi tohoto výpisku naleznete na adrese:

­­­­

Diskuse k výpisku
Giovanni Boccaccio - Dekameron (11)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­