ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hemingway Ernest (*21.07.1899 - †02.07.1961)

   
­­­­

Stařec a moře (22)

  • literární žánr: novela

Hemingwayův Stařec a moře vyšel v září roku 1952. Při jeho prvním vydání se během dvou dnů prodalo celkem 5,2 milionů výtisků.
Souboj starého rybáře s životní smůlou a s velkou rybou. Nezdolnost člověka, vůle, jež může překonat i tělesnou slabost. Umělecké vyznání soucitu a obdivu: soucitu s lidským údělem věčného snažení a boje, ve kterém člověk nejednou prohrává, a obdivu k důstojnosti a nezlomnosti tohoto zápasu. Symbolem věčně opakovaného, vítězně prohrávaného zápasu člověka s přírodou. Tím vším je Stařec a moře. Více než literárním dílem je však spíše filozofickým pojednáním, epilogem a shrnutím životních myšlenek a zkušeností v té době 52letého spisovatele. Děj novely může působit jednoduše, vše podstatné totiž autor vkládá do symbolů, je psán tzv. "metodou ledovce" (vše důležité je ukryto pod povrchem). Stařec a moře je proklamací víry ve věčnou důstojnost člověka, který může dorůst velikosti i ve zdánlivé porážce. Souboj člověka se sebou samým, s pochybnostmi o sobě samém a také s negativním pohledem okolí na sebe.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

In Stařec a moře; Fiesta. Vydalo nakladatelství Odeon v Praze roku 1985 (5. vydání Starce a moře tamtéž). Z anglických originálů přeložil František Vrba. Doslov napsal Radoslav Nenadál. Celkový počet stran: 283.

O AUTOROVI:

Ernest Hemingway je americký autor, jehož řadíme do "ztracené generace". Spisovatel byl oceněn Pulitzerovou cenou za fikci (1953) a Nobelovou cenou za literaturu (1954 - Stařec a moře).

Narodil se ve státu Illinois. Jeho otec byl lékař a ten v Hemingwayovi probudil lásku k přírodě, lovu a sportu.

Po vystudování střední školy se stal reportérem kansaského listu Star. O rok později se jako dobrovolník ambulantních sborů Červeného kříže vydal na italskou frontu. Byl těžce zraněn a nucen frontu opustit. Po zbytek války působil jako reportér a zpravodaj. Stal se členem "ztracené generace", literární skupiny soustředěné kolem Paříže a Gertrudy Steinové (F. S. Fitzgerald, E. M. Remarque, T. S. Eliot). Účastnil se španělské občanské války, která ho mj. inspirovala k napsaní díla Komu zvoní hrana. Po válce pro něj bylo těžké se zařadit zpátky do společnosti.

Byl mistrem krátkých forem v próze. Používal metodu ledovce, tedy velice strohý a úsporný styl psaní. Ve svých dílech vystupuje pod jménem Nick Adams.

Za svůj život mnohokrát navštívil Afriku, kde se bavil lovem. První lásku potkal na italské frontě, ale ta ho krutě opustila. To vedlo Hemingwaye k tomu, aby každý vztah ukončil dříve, než dostala příležitost jeho partnerka, aby se vyhnul zklamání. Neustálé vyhledávání adrenalinu bylo způsobeno válkami.

Konec života strávil na Kubě, kde pravděpodobně spáchal sebevraždu (zbraň - někteří tvrdí, že šlo o nehodu, ale sebevražda byla potvrzena jeho blízkými, kteří tvrdili, že se topil v depresích; navíc byl zkušený lovec a nehoda se zbraní je nepravděpodobná; nezanechal žádný dopis).

CHARAKTERISTIKA POSTAV:

Santiago - stařec z Kuby; bydlí u Havany a živí se lovem ryb; houževnatý, vytrvalý a odhodlaný; respektuje přírodu, zejména její sílu; přestože je starý, je velice silný; žije prostý život ve své chatce; Santiago na lodi prokazuje velkou statečnost a duševní sílu; sám o sobě tvrdí, že je podivný, protože i přes jeho věk má v očích stále jiskru veselosti
Manolin - malý kluk, jenž bydlí kousek od Santiaga; má velkou zálibu v rybaření a jednou by chtěl být jako Santiago; starci pomáhá, jak může, má ho moc rád; chlapec je obětavý a laskavý

DĚJ:

Starý rybář Santiago má v poslední době velkou smůlu. Již 84 dní neměl jediný úlovek. Kluk, s nímž jezdí rybařit, s ním nesmí nadále jezdit, protože rodiče nejsou se starcem spokojeni.

Další den se Santiago znovu vydá na moře. Dojede obzvlášť daleko, ale stále nic. Najednou chytí obrovskou rybu, která je ale tak velká, že táhne celou loď. Santiago nechce rybu za žádnou cenu ztratit. Udice není moc silná a nechce, aby ji trhnutí ryby přetrhlo, proto se rozhodne šňůru držet vlastníma rukama. Rozhodne se čekat, než se ryba táhnutím unaví. Nemá s sebou moc jídla ani vody, ale ryba táhne celý další den i noc. Na celou cestu má jednoho jediného syrového tuňáka, kterého předtím ulovil. Nakonec se mu ryba podaří harpunou ulovit a on je nadšený. Ryba je tak velká, že se nevleze na palubu. Stařec ji proto táhne za loďkou.

Při návratu je několikrát napaden žraloky, kteří mu celou rybu sežerou. Žraloky zabije harpunou, ale o tu později přijde. Z pádla a nože si vyrobí novou zbraň, ta však také nevydrží. Poslední žraloky ubíjí kusem dřeva. Celá výprava trvala tři dny.

Jakmile Santiago dojede ke břehu, padne únavou. Od obyvatel města si zpátky získá respekt a uznání, přestože dovezl pouze kostru.

VLASTNÍ NÁZOR:

Celý příběh provázela neuvěřitelně podivná atmosféra, kterou jsem si užíval plnými doušky. Příběh je velmi krátký a jednoduchý, přesto mne velice zaujal. Myslím si, že dílo krásně vystihuje autorův úsporný a strohý styl. Určitě bych si rád přečetl další knihy od tohoto autora.

POZNÁMKY:

  • odehrává se kolem 40. let 20. století
  • Hemingway tvrdil, že Santiago není obrazem žádné reálné osobnosti; životopisci však tvrdí, že předobrazem byl jeho přítel Gregorie Fuentes, jenž žil na Kubě a byl rybářem
  • ryba, kterou stařec lovil, se jmenuje Marlín modrý (Makaira nigricans)
  • er-forma
  • chronologicky
  • metoda ledovce - vynechává popisné pasáže a historii postav
  • hlavní myšlenkou je ukázat, že odhodlání je klíčem k úspěchu; Hemingway, jako typický člen ztracené generace, považuje za nejdůležitější vlastnosti vytrvalost, odhodlanost a houževnatost - stařec byl ochoten položit život
  • stařec má velký respekt k moři a přírodě na rozdíl od mladých rybářů, které potká na moři

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Tim, 31.08.2020

­­­­

Diskuse k výpisku
Ernest Hemingway - Stařec a moře (22)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­