ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hemingway Ernest (*21.07.1899 - †02.07.1961)

   
­­­­

Sbohem, armádo!

- v originále A Farewell to Arms
- poprvé vyšlo 1929 jako 3. autorův román

Román je do značné míry autobiografický, vychází z vlastní autorovy zkušenosti s první světovou válku.

DĚJ:

Hlavním hrdinou je americký poručík v italských službách Frederic Henry, sloužící u sanitních vozů odvážejících raněné z fronty. Základnu mají v jakési vile, nejsou tedy neustále v přímém nebezpečí života... Poblíž je i anglická nemocnice a v ní nové mladé ošetřovatelky. Frederica zaujme Catherine Barkleyová ... vztah.

Za nějakou doby se chystá útok a sanitní jednotka se přesunuje na strategické pozice. Je ale ostřelována rakouskými děly a Frederic je těžce raněn - má zraněné koleno a frakturu lebky (Hemingway – 8.7.1918 raněn – v nohou přes 200 úlomků železa, při hrdinském přenosu jiného raněného byl ještě zasažen 3 ranami z kulometu => první Američan raněný v Itálii). Přes různé peripetie se dostane do nové americké nemocnice v Miláně, kam je shodou okolností poslána také Catherine. Vztahu v nemocničním prostředí tak již nic nebrání.

Nic ale netrvá věčně a Frederic musí zpátky na frontu. Těsně před odjezdem se dozvídá, že Cat je v jiném stavu. Fronta se ale dlouho neudrží a armáda zavelí k velkému ústupu. Při něm přijde jeho skupina o všechny vozy (bahno) a dále postupuje pěšky. Cestou zahyne jeden její člen, druhý dezertuje. Později se poručík zachrání před jistou smrtí skokem do vody (je zajat carabinieri stejně jako všichni důstojníci ustupující bez svého mužstva) a tajně se dostane vlakem zpět do Milána za Catherine.

Jeho přítomnost ale vzbudí podezření. Jednoho večera je varován, že ráno bude zatčen. Rozhoduje se okamžitě a opouští Itálii nočním přejezdem na loďce po jezeře do Švýcarska. Tam pod identitou studenta se sestřenicí (mají americký a anglický pas) a záminkou v zájmu o zimní sporty získávají povolení k pobytu.

S postupujícím časem se přihlásí "malá Catherine" – očekávaný potomek a na Cat přijdou porodní bolesti. Porod je komplikovaný, trvá celý den. Dítě se narodí mrtvé, Catherine zemře na vyčerpanost, má rozsáhlá krvácení.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

Frederic: poměrně zámožný, bez vyznání, není to typický důstojník, hnusí se mu válka, zpočátku poměrně zhýralý, Cat ho "napraví".
Catherine: Skotka, ovlivněna smrtí bývalého snoubence, stydlivá, oddaná, naivní.

STYLISTIKA:

Pod vlivem objektivního žurnalismu je sloh charakteristicky úsporný, citově nezaujatý, často založený na pouhém záznamu dialogu (tzv. "objektivní vypravěčství").

IDEA DÍLA:

Výrazně protiválečný román, hrdina sám pro sebe uzavírá "separátní mír".

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: nirvan, 22.04.2005

­­­­

Diskuse k výpisku
Ernest Hemingway - Sbohem, armádo!Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­