ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hemingway Ernest (*21.07.1899 - †02.07.1961)

   
­­­­

Stařec a moře (14)

  • novela amerického spisovatele Ernesta Hemingwaye, která byla vydána v roce 1952 a za kterou dostal Pulitzerovu (1953) a Nobelovu cenu (1954)

Hlavní postavou slavné novely je kubánský rybář, který svádí na moři rozhodující zápas s největší rybou svého života.

MÍSTO DĚJE:

Děj se odehrává na Kubě, kde byla také tato novela během roku 1951 autorem sepsána.

OBSAH:

Starý a chudý rybář má učně, který s ním jezdí na moře, ale stařec už 84 dní nemůže chytit žádnou rybu, a proto rodiče mladého chlapce dají na "šťastnější" loď.

Jednoho dne rybář Santiago vyplouvá na moře znovu a najednou mu začne brát ryba. Ryba je však velká a táhne ho pořád dál na moře, ale on ji nechce pustit. Bojuje s rybou, až se mu ji nakonec podaří střelit harpunou. Přiváže ji k lodi a pluje s ní zpátky.

Stařec souboji s rybou obětoval svůj fyzický stav (je zraněn, vysílen), nakonec ale jeho boj nebyl marný. Jenže při plavbě zpět mu žraloci několikrát napadnou ulovenou rybu. On se jim brání vším, co má na lodi k dispozici, pak to ale vzdá a z jeho ryby zbude jen kostra.

Když dopluje k pevnině, lidé ho obdivují (předtím se mu spíše smáli) a on tak získává zpět svůj respekt. Poté jde do chatky a usne. Rodiče mladého hocha jej opět svěřují Santiagovi, takže spolu opět mohou rybařit.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

Santiago - stařec; rybář, kterému se v poslední době moc nedaří; chudý, žije ze dne na den; podporován svým učněm; když spí, tak hodně sní o přírodě - vázán na přírodu
chlapec - má starce rád a nosí mu jídlo a stará se o něj; má s ním až skoro rodinný vztah a obdivuje ho; hraje se starcem hru - ví, že stařec je ve špatné situaci, ale stařec to nedává najevo

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Toto dílo má 3 základní hlavní myšlenky:

  1. Člověk by vždy měl dělat vše, co je v jeho silách, aby dokázal to, co chce. I když se mu to nepovede, stejně bude spokojený s tím, že pro to udělal vše ("Člověka je možno zničit, ale ne porazit.")
  2. Nezáleží na tom materiálním, ale na duchovních hodnotách.
  3. Příroda je všemocná - boj člověka s přírodou.

STYL:

Ernest Hemingway psal objektivním stylem - to znamená, že nehodnotil, byl nezaujatý a choval se jako pozorovatel. Dále používal tzv. metodu ledovce - text přímo obsahuje jen málo informací, ale skrytě je jich možné nalézt více. Autor byl rovněž mistrem dialogu, mluví se o takzvaných hemingwayovských dialozích, které jsou jasné, stručné, strohé a obsahuje jednoduché repliky.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: kacass, 26.05.2011

­­­­

Diskuse k výpisku
Ernest Hemingway - Stařec a moře (14)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­