ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hemingway Ernest (*21.07.1899 - †02.07.1961)

   
­­­­

Stařec a moře (11)

Děj novely lze vyjádřit jednou větou: Starý rybář vyjíždí na sklonku svých dní na moře, přemůže obrovskou rybu a vrací se s její kostrou, když byl jeho úlovek napaden žraloky. V tomto prostém ději však je symbolizován odvěký zápas člověka s přírodou, nezadržitelnost ovládání přírody člověkem. Stařec je sám uprostřed širokých vod, s nimiž srostl, které dokonale zná. Ale není ve svém boji osamocen. Neustále myslí na chlapce, kterého učil lovit a který se o něj synovsky stará, ví, že se o něj na břehu strachují druzí. Vrací se z lovu s prázdnou, vysílen a raněn. Přesto není jeho příběh pesimistický. Naopak, brzy se s chlapcem vydají na nový lov.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

60 stran, z anglického originálu The Old Man and the Sea přeložil František Vrba, nakladatelství Odeon, Praha, 1985.

MÍSTO DĚJE:

Příběh se odehrává na Kubě.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

stařec Santiago - rybář, velmi starý a sešlý, vyhublý, bojovník, zabije rybu, i když ji má rád, protože je to jeho poslání, velmi empatický, vnímá přírodu a žije v souladu s ní
chlapec Manolin - hodný, ochotný, citlivý, milující

OBSAH:

Santiago je rybář, dříve mu pomáhal chlapec Manolin, který si ho velmi oblíbil, ale rodiče chlapci již nedovolí rybařit se Santiagem, protože stařec má smůlu a už 84 dní nechytil rybu. Vydává se sám na moře a chytí obrovskou rybu. Dlouho s ní bojuje, zvítězí nad ní, zabije ji a připoutá ji ke člunu. Má zničené ruce. Připlave žralok, který mu chce rybu sežrat. Stařec ho zabije. Vyskytnou se ale další žraloci, které už nepřemůže. Z ryby zbudou jenom kosti, s nimiž stařec přijíždí na pevninu. Lidé po něm už pátrají. Stařec je unaven a Manolin se o něj ochotně stará a slibuje mu, že bude zase rybařit s ním. Kosti z hlavy ryby jsou použity na rybí pasti.

MYŠLENKA DÍLA:

Důležitější než zisk je boj a snažení.

ZNAKY:

  • použita metoda ledovce - regulovány popisy a množství postav, to důležité o hlavních postavách se dozvídáme z dialogů
  • někdy je místo slova stařec použito slovo člověk, tím je víc zdůrazněn konflikt lidí s přírodou
  • vyskytují se zde výrazy ve španělštině (např. galanos = žraloci)

CITÁT Z KNIHY:

Nikdo by na stará kolena neměl být sám.

"To jsou dobří tvorové," řekl si. "Hrají si a laškují a mají jeden druhého rádi."

Proč vlastně udělali tak útlé a něžné ptáčky, jako jsou tyhle mořské vlaštovky, když vřava oceánu dokáže být tak ukrutná?

Snad jsem se neměl stát rybářem, pomyslel si. Ale k tomu jsou se narodil.

"Rybo," promluvil k ní, "z té duše tě miluju a vážím si tě. Ale zabiju tě, než skončí dnešní den."

Nerozumím těmhle věcem, myslel si, ale je dobře, že se nemusíme snažit zabíjet slunce a měsíc a hvězdy. Stačí, že žijeme na moři a zabíjíme své věrné bratry.

Zabíjíš mě, rybo, pomyslel si, ale máš na to právo. Nikdy jsem neviděl většího obra, nic tak krásného a klidného a vznešeného, jako jsi ty, bratře. Tak pojď a zabij mě! Je mi jedno, kdo zabije koho.

VLASTNÍ NÁZOR:

Líbí se mi myšlenka díla, ale kniha mě někdy nudila a nestrhla mě.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavla Čermáková, 31.10.2008

­­­­

Diskuse k výpisku
Ernest Hemingway - Stařec a moře (11)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­