ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hemingway Ernest (*21.07.1899 - †02.07.1961)

­­­­

Stařec a moře (rozbor)

Proslulý román světového klasika vypráví hluboce lidský příběh starého rybáře.

O DÍLE:

  • dílo vzniklo v roce 1952
  • autorovi za něj byla udělena Nobelova cena

POSTAVY:

stařec Santiago - odvážný kubánský rybář s pevnou vůlí; smysl života vidí v rybaření; velmi vytrvalý, ovládá schopnost přetrpět každodenní stereotyp; Santiago je sice starý, zato velmi silný člověk; se svým velkým úlovkem se jakýmsi způsobem ztotožňuje
chlapec Manolin - starcův nejbližší přítel; jezdí s ním rybařit, pomáhá mu a stará se o něj; hodný, ochotný, citlivý, obětavý, starce má rád

JAZYK:

Hemingway používá hodně nepřímých pojmenování, obecná označení (chlapec, moře, ryba, ...). Text je velmi často reprodukován v první osobě a je zde hodně používáno přirovnání, personifikace a sebeoslovování. Celkově je dílo psáno jednoduchým spisovným jazykem s občasnými španělskými výrazy.

LITERÁRNÍ ŽÁNR:

Moderní prozaické dílo. Přesněji se jedná o dílo epické, o novelu. Má popisnou formu a pointa se objevuje až v závěru.

TÉMA A HLAVNÍ MYŠLENKA:

Novela Stařec a moře řeší problém lidského přesvědčení a nezdolnost lidské odhodlanosti.
Hlavní myšlenkou tohoto díla je ukázat na neustálý boj člověka s přírodou. Smyslem je poukázání na lidskou statečnost a velkou duševní sílu.

LITERÁRNĚHISTORICKÝ KONTEXT:

Americký autor byl příslušníkem takzvané ztracené generace. Dílo vzniklo ve druhé polovině 20. století a Hemingway za něj obdržel Nobelovu cenu.

KONTEXT AUTOROVY TVORBY:

Hemingway začínal jako žurnalista. Napsal například autobiografický román ze svých válečných zkušeností s názvem Sbohem, armádo!, soubor povídek Za našich časů anebo dílo, které vycházelo z jeho záliby v lovení africké zvěře, s názvem Zelené pahorky africké.
Jeho vrcholným dílem je román Komu zvoní hrana z roku 1940.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Příba, 02.05.2011

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Ernest Hemingway - Stařec a moře (rozbor)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­