ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.56
Hodnoceno: 230x Prosím, ohodnoť práci

Stařec a moře (charakteristika hlavní postavy)

Hlavní osobou této povídky je rybář jménem Santiago. Podle mých představ je Santiago asi 170 centimetrů vysoký šedesátník. Na jeho opálené tváři se rýsují vrásky a zářivě modré oči. Staříkovy vlasy nejsou zpod velkého slamáku vidět, avšak jistě by se podobaly tekutému stříbru. Silnější postava a zjizvené ruce vypovídají o jeho zkušenostech a oddanosti rybaření. Způsob život se také odráží na jeho oděvu. Bílá plátěná košile kontrastuje s jeho opálenou pokožkou a režné kalhoty s několika malými dírami nosívá vykasané těsně pod koleny.
Charakter tohoto muže se z knížky vyčíst nedá, ale pouze domyslet. Snad proto se pro mě stal tajemným, avšak milým dědou, který se dokáže poprat s nepřízní osudu.
Na někoho mohl zapůsobit jako zarputilý introvert, ale kdo by takový nebyl po sedmi týdnech neúspěchu v lovu. Santiago si však i po těchto dnech zachoval důstojnost, hrdost a hlavně víru v to, že jeho celoživotní láska – moře – se mu jednoho dne odmění za dosavadní úsilí. Nevyzpytatelný oceán mu však připravil příliš cenný poklad na to, aby ho Santiago mohl sám vylovit.
Touha po chycené rybě ho nakonec přemohla natolik, že se jí nechal táhnout po několik dní. Neúspěšně. Stařec měl bohužel více vytrvalosti nežli štěstí. Přivázanou rybu nakonec ožrali žraloci a Santiagovi tak zbyl pouze smutný pohled na pětimetrovou holou kostru. Stařec nebyl dokonalý, ale dokázal rozpoznat věci dobré a zlé.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: chichichi, 17.05.2005

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Stařec a moře (charakteristika hlavní postavy)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­