ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Klicpera Václav Kliment (*23.11.1792 - †15.09.1859)

­­­­
Vaclav Kliment Klicpera Vilimek

Přední dramatik obrozenecké literatury označovaný často za zakladatele českého dramatu, autor zábavných deklamovánek a historických povídek. Narodil se v Chlumci nad Cidlinou, kde se učil krejčím a potom řezníkem. Teprve v šestnácti letech odešel do Prahy na gymnázium a filosofii, roku 1816 započal se studiem medicíny, po dvou letech ho však zanechal a věnoval se humanitním studiím. V té době byl hercem ochotnické družiny, která pod vedením J.N.Štěpánka pořádala česká představení ve Stavovském divadle. Hry, které tehdy napsal, patří mezi jeho nejzdařilejší díla. Roku 1819 odešel učit na gymnázium do Hradce Králové, tam také řídil ochotnické divadlo a stál až do roku 1846 v popředí probouzejícího se národního života. Potom přešel do Prahy na staroměstské Akademické gymnázium a za revoluce roku 1848 se aktivně podílel na práci Národního výboru, zvláště v oblasti školské politiky. Roku 1850 byl jmenován ředitelem Akademického gymnázia, jež bylo tehdy nakrátko jedinou českou střední školou v Rakousku, avšak o tři léta později byl pro svůj národně vyhraněný postoj odvolán a poslán do penze. Zemřel v Praze 15. září 1859.

DÍLO:

Dramatická tvorba:
Napsal více než 50 her. Když Josef Jungmann potřeboval do své Slovesnosti (1820) ukázky vzorových textů dramatického básnictví, které tehdy česká literatura ještě neměla, obrátil se právě na Klicperu. Ten mu pro tento účel napsal dva jednoaktové kusy: činohru Bratři a historickou "smutnohru" Svatoslav. Své hry zveřejňoval tiskem hlavně ve svazečcích nazvaných Divadlo Klicperovo (1820-21), Almanach dramatických her (1825-30) a Dramatické spisy (1847-50). Klicpera prokázal zejména schopnost výstižně charakterizovat postavu stručným zachycením několika základních povahových rysů.

Blaník (psaná v roce 1813), Bělouši (1818), Divotvorný klobouk (1820), Hadrián z Římsů (1821), Rohovín čtverrohý (1825), Valdek (1825), Soběslav, selský kníže (1826), Loketský zvon (1827), Jan za chrta dán (1829), Každý něco pro vlast! (1829), Veselohra na mostě (1828), Ptáčník (1835), Loupež (1835), Opatovický poklad (1843), Česká meluzína (1847)

Poetická tvorba:
Tvůrce deklamovánek = zábavné básně určené k přednášení na společenských večírcích národně se uvědomujícího měšťanstva (Mlynářova opička). Dlouho byla populární také Klicperova zveršovaná pravidla karetní hry bulka Šestadvacet aneb Trapulky do bulky (1821).

Prozaická tvorba:
Historické povídky - Točník (1828), Vítek Vítkovič (1830), Věnceslava (1834), Příchod Karla IV. do Čech (1855), Král Jan Slepý (1858)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 07.12.2005

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Václav Kliment KlicperaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­