ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Klicpera Václav Kliment (*23.11.1792 - †15.09.1859)

   
­­­­

Poslední prázdniny: fraška v trojím dějství

První vydání Klicperovy frašky o 3 dějstvích z roku 1850. Děj komedie se odehrává v Podkrkonoší a na horách, kde se loučí se svobodou tři budoucí právníci.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

KLICPERA, Václav Kliment. Poslední prázdniny: fraška v trojím dějství. Praha: J.A.Gabriel, 1850, s. 104.

FORMA:

Tři dějství.
První dějství - 10 výjevů
Druhé dějství - 9 výjevů
Třetí dějství - 14 výjevů

DĚJ:

Dějství první
V hostinské světnici se hostinský Krušina ptá dvou mladých právníků Chvojky a Olivy, jak se jim líbí ve slezské Teplici. Mladíci ji srovnávají s Čechami, ale nejvíce si stěžují, že je příliš teplá - až se jim měšce s penězi rozpustily. Má však přijet jejich kolega Jilek a dovézt jim peníze, pro které si poslali k poručníkovi, z ouřadu. Mladíci oslavují své poslední prázdniny - končí jim studentský věk.
Přichází Jilek s Kuklíkem (hospodský posluha). Na ouřadu se prý divili, když chtěl peníze - nepřišly žádné. Avšak Jilek potkal pana Řepku, známého svého poručníka, a zjistil, že poručník poslal peníze jemu - celých tři sta zlatých.
Přichází Vratislavští studenti a poroučí si jídla a vína. Obě skupiny studentů se pokouší a vypadá to, že bude rvačka. Krušina však rozbouřené hlavy zklidní a všichni pijí na smíření.
Přichází starý houslista Pohořalský. Studenti ho ze soucitu hostí a pak ho ještě uloží.
Přicházejí vesnické dívky Routa, Moruše a Kokoška. Chlapci jim sundávají ze zad těžké "krůsy". Studenti jim rovněž nabízí jídlo a ony rády přijímají. Chlapci s nimi žertují, ale dívky jsou tajemné a brzy opět vyráží na cestu. Chlapci jdou s nimi a nesou krůsy.
Pro studenty je cesta po horách náročná a dívky spěchají a jen jim nakazují, aby byli tiše. Když dívky spatří Jalovce a další pohraniční stráž, utečou a studenty v tom nechají. Stráže je mají za pašeráky a odvádí je na ouřad.

Dějství druhé
Pomezní ouředník Heřmánek mluví se svým kancelářským Kmínkem o svatbě. Jeho přítel Lebeda je totiž v úzkých, potřeboval by rychle provdat dcery.
Jalovec přivádí studenty. Ti udají svá jména a vysvědčení, aby doložili, že jsou právníci z Prahy a pouze si užívají prázdnin. Heřmánek jim dá něco podepsat a pak je na chvíli vykáže. Kmínek navrhuje, aby hochy poslal k Lebedovi, že by se docela dobře mohli oženit s jeho dcerami.
Heřmánek je tedy nechá i se stráží vyprovodit k Lebedovi.
Vratislavští hodují a mluví o dívkách. Přijde k nim Pohořalský a ptá se po pražských studentech. Vratislavští si na ně stěžují - prý jsou to zrádci, opustili je, ač měli přijít. Pohořalský vypráví, že je to záhada, poněvadž je z hostince tři dívky odvedly. Objevuje se Routa a oznamuje, že jejich přátelé jsou ve vazbě a žádá Vratislavské, aby vyrazili a studenty osvobodili. Ti souhlasí.
V hospodě obsluhuje Kuklík a už tam je jedna Lebedova dcera - Růžena - se svým nápadníkem Bolehlavem. Zanedlouho dorazí druhá - Hortensie - s panem Rozpukem a nakonec i třetí - Anjelika - s Bedrníkem. Pohořalský hraje a páry tančí.
Přichází studenti se svou stráží a diví se, jak je v hospodě veselo. Slečinky po nich hned pokukují. Přichází Vratislavští a pustí se do boje se strážníky. Právníci je od sebe roztrhávají.

Dějství třetí
V Lebedově dvorci, otec se svými dcerami. Lebeda si stěžuje, že příliš zpanštěly. Růžena bývala Mařenka, Hortensie Kateřina a Anjelika Voršilka. Lebeda jim domlouvá, aby přijaly své nápadníky a jeho dcery přistupují na to, že se s nimi smíří.
Přichází Jalovec s právníky a oznamuje Lebedovi, že pan ouřada mu posílá ženichy. Jilek zjišťuje, že je Lebeda jeho strýc (on je synem jeho jediné sestry). Jilek vyrazí do zahrady, aby políbil své sestřenky.
Přijde Heřmánek a Kmínek, který se přece jen rozhodl, že by si nějakou Lebedovu dceru vzal. Lebeda však namítá, že má zrovna ženichů plnou zahradu a jdou se tam podívat.
Dívky se smířily s nápadníky (kteří po smíření odešli), v tom však dorazí právníci a dívky obejmou. Jilek se představí jako jejich bratranec. Chvojka a Oliva jako bratři jeho. Dívky se radují a znovu své bratrance obejmou.
Nápadníci se vrací a jsou náramně rozzlobeni, když jim dívky představí své příbuzné a zmizí s nimi. Bolehlav, Rozpuk a Bedrník se chystají za Lebedou, aby jim všechno vysvětlil.
Oliva na chvíli unikne Anjelice, která se mu údajně za tu chvilku mnoha plamennými sliby zavázala. Pohořalský na něj zasyčí zpoza stromu a poví mu o únikové cestě. Anjelika ho však brzy znovu uchvátí a odvede si ho. Chvojka a Jilek si rovněž zoufají, že je jejich sestřenky svou láskou zřejmě brzy rozdrtí. Pohořalský přivede Krušinu a ten chlapce vede pryč. Dívky je však přistihnou a už se mluví o svatbě.
Opět dorazí Vratislavští a tři z nich - Konvalina, Jahodník a Bavlník - zjevně dívky znají. Prosí za odpuštění a dívky jim padnou kolem krku. Právníci se vytratí. Přichází Lebeda, Heřmánek a Kmínek a z druhé strany Bolehlav, Bedrník a Rozpuk. Spousta zmatku.
Dějiště se promění. Vidíme Routu, Moruši a Kokošku. Litují, že nemohou mládencům alespoň jejich tobolky vrátit. V tom přichází Pohořalský a s ním mladí studenti. Když zahlédnou dívky, radují se, že budou mít s kým oslavit poslední prázdniny!

ZNAKY:

Rozmarná komedie o mládí, lásce a prázdninách; pro Klicperu typické zmatky a zaplétání vztahů (dívky a jejich nápadníci, bratranci a nakonec studenti); postava Pohořalského se objevuje i v Divotvorném klobouku.

CITÁT Z KNIHY:

Oliva (ouzkostlivě se ohlížeje přijde na levou stranu).
Hu! neslyším, nevidím ani necítím! Za tu krátkou dobu více slibů plamenné lásky a železné věrnosti mi učinila: nežli pokolení ženské za padesát let vyplnilo. Obvinula se kolem mých ubohých prsou jako sáhodlouhý had, a zadrhla mne, že sotva dýchám!
Pohořalský (za stromy). Pšt! Pšt!
Oliva (se lekne). Snad ji rarášek nemá v patách za mnou? (Ohlíží se.) Jsi to ty, starý zpěváčku! Přikroč blíže! Co ty tu děláš?
Pohořalský. Věděl jsem, že se tady na noc něco pánů sejde - ale - jest tady jaksi těsno.
Oliva. Těsno! těsno!
Pohořalský. Také jsem chtěl věděti - proto že jste tak dobří a veselí panáčkové - jak to asi s tou vaší vazbou vypadá?
Oliva. Bolestně a smutně!

(Dějství třetí, výjev devátý; str. 94-95)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 04.09.2010

­­­­

Diskuse k výpisku
Václav Kliment Klicpera - Poslední prázdniny: fraška v trojím dějství







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)