ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Klicpera Václav Kliment (*23.11.1792 - †15.09.1859)

­­­­

Hadrián z Římsů

Děj se odehrává na hradě Čelakově v roce 1329. Selský jinoch Želmír miluje hradní pannu Ruměnu, dceru rytíře Světislava, pána na Čelakově. Ten ji však před lety zaslíbil bohatému rytíři Kiliánovi Blyskotovi z Římsů pro jeho syna Hadriána a chystá právě zásnuby. Želmírův přítel Soběbor se rozhodne překazit plány starého rytíře. Najme potulného žoldnéře Srpoše a uvede ho na hrad, kde již očekávají ženicha, jako Hadriána. Když se pak objeví pravý Hadrián, na duchu i na těle ještě zchátralejší než Srpoš, pokládají ho za podvodníka a vsadí ho do vězení. Zde Hadriána navštěvuje duch praotce jeho rodu, ve skutečnosti Soběbor v přestrojení, a varuje jej před sňatkem s Ruměnou. Zatím se Srpoš opije a prozrazuje tajemství. Soběbor chce zachránit situaci a prohlašuje se i on za Hadriána. Nakonec nad všemi třemi Hadriány zvítězí svou přirozenou statečností Želmír a získává Ruměnu za to, že starému rytíři zachraňuje život při neštěstí na lovu. Pravý Hadrián se zasnoubí s Ruměninou tetou, zbožnou Jenovéfou, která se stává jeho pečlivou ošetřovatelkou.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Michaela Dvořáková, 31.05.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Václav Kliment Klicpera - Hadrián z ŘímsůMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­