ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Klicpera Václav Kliment (*23.11.1792 - †15.09.1859)

­­­­

Ptáčník

  • veselohra v jednom jednání

VÝJEV DEVATENÁCTÝ:

KOCOUREK S MILINOU, PŘEDEŠLÍ

KOCOUREK: Nichts da, nichts da, má salátoslatá múminko! - Račte si to forstellovati, liebster pane fetrlínku! Múminka mně chce dáti körbrle?!
KOTRČ: Milý pane strejče! Svět se dnes obrátil zhůru nohama, avšak takovýma nožkama, že jsou mnohem blahahojnější, nežli jeho hlava! - (Vezme si ho stranou.) - Hleď, milý strejče! ty se na tom světě za manžela mé synovkyně nehodíš.
KOCOUREK: Warum, pane fetrlínku?
KOTRČ: Proto že ani toho světa, ani pokolení ženského, ani sebe sama neznáš. - Dám ti ale dobrou radu! Táhni zejtra neb pozítří s kvíčalami do Fránska, z Fránska do Řecka, z Řecka do Ruska a odtamtud někdy na podzim k nám se opět navrať. Až se naučíš od vlašťovky pracovati, od hrdlice milovati, od sedmihláska outle cítiti, od pelikána své dítko, od luňáka svého bližního nenáviděti, a od všech všudy ptáků - pravím, od všech všudy ptáků svým mateřským jazykem zpívati: pak přijď opět k nám do země otcovské, a bude z tebe hodný muž, hodný Čech, a dá-li Pán Bůh - i také hodný manžel!
KOCOUREK: Abr - jak to bude s tím veingartnem?
KOTRČ: Z vinohradu dej mé synovkyni polovici, čili třetinu, čili nic, jak tobě svědomí veleti bude. - Milino! Ty jsi dnes základem mého smírného štěstí; za to jsi ale také Dlaskovou nevěstou!
MILINA: O, požehnejž vás Bůh, drahý pane strejčku! Od dětinství jste mne učil ptáky více milovati, nežli čtvernohou zvěř. - Mladý pane z Kocourkova, za ten klobouk uctivě děkuji. Má nejprvnější péče bude, abych vám ho slušným darem nahradila.
KOTRČ: Učiniž tak! Za týden budiž tvé zasnoubení, a tu ať se první indické hnízdo jak rosolová pokroutka v polívce nám rozplyne! - Avšak pro Bůh! odejděte mi z čihadla! Novou rohatinu, nové sítě, nové vějičky, nové klece - všecko zjednám na novo, a tak mistrně a důkladně, že bude lékárník Kotrč v krátkém čase tím nejslavnějším ptáčníkem v zemi české! (Jde k rohatině, všickni se berou za ním.)

(Opona se shrne.)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Sirka, 27.07.2010

   
­­­­

Diskuse k úryvku
Václav Kliment Klicpera - PtáčníkMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­