ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Klicpera Václav Kliment (*23.11.1792 - †15.09.1859)

­­­­

Hadrián z Římsů (2)

  • rytířská veselohra o 4 jednáních

Veselohra z roku 1821, inspirovaná rytířskými hrami i komedií dell'arte, je jedním z nejhranějších děl obrozeneckého dramatika.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo Národní divadlo v Praze roku 2001. Počet stran: 94. ISBN: 80-7258-057-4.

DĚJ:

Děj je z roku 1329.

Rytíř Světislav, pán na Čelakově, chce zasnoubit svou dceru Ruměnu s Hadriánem, synem svého dávného přítele Kiliána Blyskoty z Římsů. Ruměna ale již miluje selského mladíka Želmíra, syna rytíře Myslimíra.

Želmír chodí v přestrojení, jelikož otcové milenců se nenávidí. O lásce mladých lidí ví pouze věrný Želmírův přítel Soběbor.
Ten, aby překazil neblahý úmysl starého rytíře, přichází na hrad se svým sluhou, jehož vydává za Hadriána...

Situace se však zhorší, když se přihlásí pravý Hadrián, neduživý, bázlivý starý mládenec. Soběbora zachrání pouze obratně podvržený falešný osobní popis, jímž se vykazuje Hadrián. Ubožák se ocitá ve vězení, kde ho duch praotce jeho rodu - přestrojený Soběbor - varuje před sňatkem s Ruměnou.

Mezitím Soběborův opilý sluha prozrazuje celou taškařinu, a tu se za Hadriána prohlašuje dokonce sám Soběbor! Situaci rozuzluje až sám Želmír. Ten se, když zachránil na lovu starému rytíři život, prozradí a žádá o ruku jeho dcery, kterou také nakonec dostane...

Pravý Hadrián se nakonec zasnoubí s Ruměninou tetou, zbožnou Jenovefou, jež mu bude pečlivou ošetřovatelkou.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Veru, 24.10.2019

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Václav Kliment Klicpera - Hadrián z Římsů (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­