ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Homér (-)

­­­­

Ílias

Kniha obsahuje jeden ze dvou nejstarších eposů nejen antické, ale evropské literatury vůbec.
Ílias zachycuje na ploše necelých 16000 veršů posledních jedenapadesát dnů desetileté trójské války. Básník Homér, jemuž je připisováno autorství eposu, použil ovšem v tomto díle i řadu retrospektivních záběrů, v nichž popisuje celkový průběh bojů.
Hlavní dějová zápletka se soustředí kolem nejstatečnějšího bojovníka řeckého vojska Achilla, jemuž je vrchním velitelem odňata jeho oblíbená otrokyně, a proto se odmítá zúčastnit probíhajících bojů. Snad i z tohoto důvodu získávají Trójané postupně převahu, jež je zastavena až Achillovým přítelem Patroklem, který si kvůli zastrašení a respektu nepřátel vypůjčí jeho zbroj. V dalším vývoji je však Patrokles zabit udatným trójským hrdinou Hektorem a teprve tato okolnost přinutí Achilla vrátit se do bitvy a pomstít druhovu smrt. Achilles nejenže zažene trójské vojsko zpět do města, ale zabije i Hektora, jehož pohřbem pak celá skladba končí.
Epos Ílias je komponován slavnostním, patetickým jazykem a zvýrazněným propracovaným epickým stylem.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Rezek v Praze roku 2007 (12. vydání). Přeložil Otmar Vaňorný. Počet stran: 598. ISBN: 978-80-86027-25-8.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Homér byl - pokud vůbec kdy žil - řecký básník. Není jisté, kdy přesně žil, pravděpodobně mezi lety 1200 až 700 př.n.l. Podle legend to byl slepý a chudý potulný pěvec. Jeho největším dílem jsou dva eposy: Ílias a na ni navazující Odyssea.

HLAVNÍ POSTAVY:

Achilles - syn bohyně Thetis a krále Pélea; všude kromě paty nezranitelný; statečný; bojuje na straně Řeků
Hektor - nejstarší syn trojského krále, hlavní velitel Trójanů; statečný
Agamemnón - velitel Řeků, mykénský král; statečný
Patroklos - Achilleův věrný a obětavý přítel
řečtí bohové

VEDLEJŠÍ POSTAVY:

Priamos - král Trojanů, otec Hektora
Paris - trojský princ, kvůli kterému válka vypukla

DĚJ:

Příběh začíná v desátém roce trojské války, když Řekové (Achájové) táboří v blízkosti města, to se ale stále urputně brání. Řeckému vojsku hrozí podle věšteb pohromy, pokud jejich velitel Agamemnón nevydá zpět za výkupné svou zajatkyni z předchozích bojů. Král se tedy neochotně podvolí vůli bohů, ale na oplátku si bere zajatkyni Achillovu. Tento čin Achilla hluboce urazí, a proto největší trojský hrdina odmítá pomáhat ve válce a svému vojsku nařídí totéž.

Toto oslabení řeckého vojska se brzy projeví, útočníci jsou zatlačováni od města zpět do tábora. Patroklos, Achilleův přítel, se jej snaží přemluvit, aby zasáhl. Achilles toto odmítá, ale přistoupí ke kompromisu: Patrokles si oblékne Achillovu zbroj a bude bojovat v čele jeho vojsk.

Během boje však Hektor zabije Patrokla v domnění, že je to Achilles. Jeho tělo vybojují Achájové zpět, ale beze zbroje. Když se o tom dozví Achilles, je velmi zarmoucen nad jeho smrtí. Je také rozzloben a odhodlán přítele pomstít. Prosí Héfaista, boha kovářů, aby mu udělal novou zbroj, a ten mu vyhoví.

Na bojišti se Achilles utká s Hektorem a porazí ho. Na důkaz vítězství pak devět dní vláčí jeho tělo kolem hradeb. To se však nelíbí ani Achillovým přátelům a už vůbec ne bohům. Ti mu nakonec nařídí, aby vydal tělo zpět Hektorovu otci, králi Priamovi. Na závěr se koná Hektorův pohřeb.

VLASTNÍ NÁZOR:

Knihu jsem přečetla, ačkoli mi to trvalo dost dlouho (přece jen je to dílo staré 3000 let). Nemohu říct, že se mi líbila, jsou tam zdlouhavé výčty vojsk a osob nepodstatných pro příběh. Dále, je to epos, takže je psán ve verších, což se také nečte zrovna příjemně. Přesto jsem ráda, že jsem si jej přečetla, protože teď vím, jak to bylo s trojskou válkou a rovněž jde o významné historické dílo, které by měl alespoň trochu znát každý.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: kiki979, 05.10.2012

   
­­­­

Výpisek Ílias ve slovenštině?

Slovenskou verzi tohoto výpisku naleznete na adrese:

­­­­

Diskuse k výpisku
Homér - Ílias







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)