ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 3.00
Hodnoceno: 1x Prosím, ohodnoť práci

Princ Hektor

  • řecky Ἕκτωρ, latinsky Hector
  • vrchní velitel trojských vojsk ve válce proti Achájcům

Princ Hektor byl nejstarší syn trojského krále Priama a jeho manželky Hekabé. Odvážný a velmi uznávaný.

Jednoho dne se Řekové pokusili dobýt trojské hradby, ale marně. Trojané slavili vítězství. Toho večera nařídil král Hektorovi vydat se s vojskem k pobřeží, kde se Řekové utábořili. Věřil, že jsou oslabeni. Hektor nejprve nesouhlasil, ale jako správný syn uposlechl a šel.

Nic netušící Řekové byli napadeni. Poplach se šířil pobřežím a všichni Řekové se připravili k boji. Strhla se krvavá bitva. Hektor si přál spatřit Achilla a utkat se sním. Po chvíli se vynořil bojovník ve známé Achillově zbroji. Řekové náhle oživli a následovali svého hrdinu. Hektor a řecký hrdina se utkali uprostřed toho šílenství. Zápas netrval dlouho a trojský princ slavil vítězství podříznutím hrdla řeckého hrdiny. Bitva pominula. Hektor se přiklonil k poraženému a po sejmutí helmy spatřil nikoli tvář mocného Achilla, ale tvář mladého vojáka, jenž byl bratrancem Achilla. Po této události se Hektor rozhodl stáhnout své vojsko a připravit se na to, co ho čeká. Věděl, že tohle nezůstane bez odezvy, Achilles se pomstí.

Brzkého rána se Achilles dozvěděl o ztrátě své rodiny. Nechal se provázet svým hněvem a vydal se sám k trojským hradbám. Stál před hradbami a volal jméno trojského prince. Hektor se rozloučil se svými blízkými. Vzal si svou zbroj. Oštěp a štít se zasunutým mečem, stejnou jako jeho vyzyvatel. Trojská brána se otevřela a Hektor přistoupil. Před zahájením souboje Achilles sňal svou přilbu a řekl: "Dnes víš, s kým bojuješ."
Hektor odvětil: "Toho mladého chlapce je mi líto, kéž bys to byl ty!"

Souboj byl zahájen. Achilles se rychle přibližoval a hned útočil, princ se bránil a jeho údery odrážel štítem. Zápas byl napínavý, byli sobě vyrovnanými protivníky. Hektor utočil, snažil se Achilla probodnout oštěpem, ale řecký hrdina se nenechal. Zablokoval jeho oštěp a přepůlil ho napůl. V této chvíli se zbavili oštěpů a vysunuli své meče. Díky svým bojovým technikám se Achillovi podařilo Hektora zranit a poranil princovi nohu. Tohle nezůstalo bez odezvy. Achilles byl také raněný, ale jeho zranění nebylo natolik závažné, aby ho přerušovalo v boji. Souboj stále pokračoval. Naneštěstí Hektor dopadl na zem, zachytil svou zraněnou nohou o kámen.
"Vstaň!" řekl Achilles, "nenechám si vzít slávu kvůli kameni!"
Hektor vstal a dál bojoval, ale už byl příliš vysílený. Zato Achilles byl plný energie díky hněvu, který mu plul v žilách. Útočil na Hektora a zakončil souboj zabodnutím oštěpu do jeho ramene. Osudný úder dostal trojského prince na kolena. Naposledy zhlédl ke slunci, když Achilles probodl jeho srdce mečem.

Řecký hrdina si vzal život trojského prince a tím splnil svou pomstu, ale ani tahle pomsta nezůstala bez odezvy.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Princ HektorMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)