ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.62
Hodnoceno: 13x Prosím, ohodnoť práci

Jak se žilo v 80. letech 20. století

V 80. letech 20. století se žilo hodně odlišně než dnes. Někteří lidé by se rádi do této doby vrátili, jiní nikoliv.

V těchto letech bylo úplně bezplatné zdravotnictví. Nikde se neplatily žádné poplatky za léky, ošetření nebo pobyty v nemocnicích. Rovněž bezplatné bylo i školství. Děti na začátku školního roku měly navíc na lavici připravenou hromádku sešitů na celý následující rok.

Lidé měli též jistotu svého zaměstnání. Neexistovala nezaměstnanost, každý musel mít nějakou práci. Všichni dostávali výplatu včas, termín výplat se nikdy neopozdil.
Jelikož výše platu se pohybovala přibližně kolem 1200-3000 Kčs, odpovídaly tomu i ceny potravin: chléb za 2,75 Kčs, 1 kilo cukru za 6,40 Kčs, máslo stálo 10 Kčs a třeba automobil byl za 30000 Kčs. Nákup na víkend se běžně pořídil do 100 Kčs a tašky s potravinami lidé nemohli skoro unést. V obchodech nebyl ale takový výběr zboží jako nyní, obaly na zboží byly nevýrazné a jednoduché. Exotické ovoce jako mandarinky, pomeranče či banány se v obchodech prodávaly pouze v období Vánoc a lidé na ně stáli fronty. Obchody byly malé a dnešní supermarkety by v porovnání s nimi patřily do úplného sci-fi.

Lidé v práci trávili podstatně méně času. Všichni pracovali 8 hodin denně. Měli proto více času na rodinu, sebe i své děti. V osmdesátých letech minulého století v domácnostech chyběly počítače, a proto děti trávily svůj volný čas často venku, kde společně hrály různé hry, a chodily vůbec častěji do přírody.
Lidé si také mezi sebou tolik nezáviděli a nebyly mezi nimi takové velké majetkové rozdíly.

Avšak i tato doba měla svá proti. Nemohlo se kupříkladu cestovat jako dnes, na dovolené se jezdilo pouze do východních zemí. A jistě by se našlo nemálo dalších záporů minulé doby...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lucie Horáková, 10.11.2009

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Jak se žilo v 80. letech 20. stoletíMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­