ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Deary Terry (*04.03.1946)

­­­­

Temní rytíři a ošumělé hrady (Děsivé dějiny)

  • podtitul: O čem se vám učitelé neodvažují říct
  • speciální vydání

Populární výklad pro děti o temných zákoutích rytířských bojů a krutém životě ve středověku.
Další z řady knih edice Děsivé dějiny, tentokrát o životě ve středověku za časů rytířů. Dočtete se o krutých bojích člověka proti člověku. O rytířích bojujících nejen na válečném poli, ale i v soubojích, jež se pořádaly pro pobavení krále a jeho poddaných. Pomocí kvízů mohou čtenáři zjistit, zda by byli správnými rytíři či by byli schopni dobýt středověký hrad. Nechybí ani výčet tehdejších válečných zbraní a mučících nástrojů.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Egmont v Praze roku 2004 (2. vydání). Z anglického originálu Dark Knights and Dingy Castles (Horrible Histories Special) přeložil Robert Novotný. Ilustroval Philip Reeve. Počet stran: 173. ISBN: 80-252-0129-5.

PROSTŘEDÍ:

Prakticky celý svět (jmenovitě ale třeba Jeruzalém, kolem něhož se točí křižácké výpravy)

NÁMĚT:

Převážně temný středověk

DĚJOVÁ LINIE:

Příběh se točí hlavně okolo rytířů. Od jejich samotných počátků v historii, až po jejich poslední výjezd, který se nezdárně uskutečnil v první světové válce, kdy se pokusili zaútočit na tankovou linii. Mimo rytířů se v knize ale dočteme i o hradech, o tom, jak se stavěly. Poznáme strukturu hradu a názor samotných stavitelů na jejich práci. Také jsou v knize zmiňovány křižácké výpravy a jejich jednotlivé průběhy. Jsou zde dokonce zaznamenány jednotliví hrdinové (lépe řečeno slavní bojovníci) středověku, jejich stručný popis života, čím se proslavili a jak vlastně zemřeli.

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Středověk v prostředí rytířů a nižších skupin lidí v pyramidě důležitosti (ta je také v knize zakreslena)

MOTIVY:

Rytířství, křižáctví, výpravy, Jeruzalém, boje, hrdinství, boje, bitvy, hrady

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi líbila, protože je detailně rozepsaná a přesto čtenáře nijak nenudí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavel Dovhanič, 07.03.2014

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Terry Deary - Temní rytíři a ošumělé hrady (Děsivé dějiny)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)