ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Deary Terry (*04.03.1946)

   
­­­­

Řecké báje (Děsivá literatura)

  • podtitul: O čem se vám učitelé neodvažují říct
  • pro starší děti

Další kniha z řady Děsivá literatura podává netradiční výklad starověkých řeckých bájí.
V knize čtenáři najdou 10 nejslavnějších řeckých bájí převážně vyprávěných jejich hlavními hrdiny (např. Hérou, Afroditou, Perseem, Medeou). Mohou se dočíst i mnoho dalších zajímavostí ze starověkého Řecka - například jaké se v bájích vyskytují nejstrašlivější a nejnebezpečnější nestvůry, seznámení se s nejvýznamnějšími hrdiny apod. Po prostudování vražedných příběhů, ve kterých se ukazuje, jak krutí a nelítostní dokázali řečtí bohové i hrdinové být, si dosažené znalosti mohou čtenáři ověřit v krátkém mírně morbidním testu.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Egmont v Praze roku 2008 (2. vydání). Z anglického originálu Top Ten Greek Legends (Horrible Histories) přeložila Ivana Mičínová. Ilustroval Michael Tickner. Počet stran: 189. ISBN: 978-80-252-0840-3.

PROSTŘEDÍ:

Antické Řecko

NÁMĚT:

Známé i méně známe báje z prostředí antického Řecka, jež se zachovaly po mnohé generace.

DĚJOVÁ LINIE:

Dějová linie je utříbena do několika bájí a pár článků (lze-li to tak vůbec nazvat), pojednávajících o tematice bájí v Řecku jako takové. Dozvíme se zejména o těch více známých, jako je báje o minotaurovi, Perseovi, argonautech a podobně. Přijde však i na ty méně známe, které se týkají zejména nejvyššího boha Dia.

HLAVNÍ POSTAVA:

Zeus - vzhledem k tomu, že se v knize vyskytuje v hojném počtu, vybral jsem jej jako hlavní postavu; dobrácký, ale i přísný a pomstychtivý; moudrý, ale přesto se často chová jako dítě; je to sukničkář, což vytáčí jeho manželku Heru

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Řecké báje

MOTIVY:

Řecko, bohové, odvaha, antika, mystičnost

VLASTNÍ NÁZOR:

Knížka se mi velice líbila, protože je vtipně napsaná, jak je u Dearyho obvyklé. Ačkoliv jsem již mnohé báje znal, některé mne mile překvapily, neboť jsem o nich slyšel poprvé.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavel Dovhanič, 30.04.2014

­­­­

Diskuse k výpisku
Terry Deary - Řecké báje (Děsivá literatura)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­