ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Deary Terry (*04.03.1946)

­­­­

Terry Deary se narodil otci Billovi, který se živil jako řezník, a matce Frídě, jež pracovala v managementu jednoho z oděvnických obchodů, dne 4. března roku 1946 v Sunderlandu ve Velké Británii. Žije v Burnhope v anglickém kraji Durham se svou ženou Jenny a jejich dcerou Sarou.

Deary je slavný spisovatel, který se proslavil hlavně svými dětskými knížkami, kterých vydal přes 200 a které byly přeloženy do více jak 40 jazyků. Za zmínku také stojí to, že se jich již prodalo více než 25 milionů kusů a jejich počet s každým rokem rapidně stoupá. Mimo jiné získal spoustu hodnotných literárních ocenění, která se podařilo získat jen hrstce spisovatelů.

Terry Deary ve svém dětství navštěvoval základní školu v Monkwearmouthu, jejíž zastaralý způsob učení, který nebyl živý a prakticky dával na vše pouze jeden náhled, ho nudil a motivoval k tomu, aby v dospělosti psal naučné knížky směřované přímo pro děti.

Přesto se k dětskému umění dostal až mnohem později. Bylo tomu přesně v roce 1972, kdy se připojil Theatre Powys drama company jako herec, který cestoval po waleských vesnicích, kde hrál převážně pro dětské publikum.

Později se kvalifikoval jako učitel na Sunderland's College of Education, kde vyučoval drama.

Psát začal až v roce 1976. Důležité je poznamenat, že Děsivé Dějiny (Horrible Histories) se dočkaly obrovské slávy až v roce 1994. Na jejich motivy byl pak natočen v roce 2002 i dětský animovaný seriál a nakonec i o několik let později (2009) hraný.

Konec jeho kariéry údajně nastal roku 2011, kdy odešel do důchodu.

VYBRANÉ TITULY Z DĚSIVÝCH DĚJIN:

  • Děsivé dějiny: Drsná doba kamenná (Horrible Histories: The Savage Stone Age)
  • Děsivé dějiny: Prohnilí Římané (Horrible Histories: The Rotten Romans)
  • Děsivé dějiny: Ještě prohnilejší Římané (Horrible Histories: The Ruthless Romans)
  • Děsivé dějiny: Úžasní Řekové (Horrible Histories: The Groovy Greeks)
  • Děsivé dějiny: Divocí Anglosasové (Horrible Histories: The Smashing Saxons)
  • Děsivé dějiny: Ničemní Normané (Horrible Histories: The Stormin' Normans)
  • Děsivé dějiny: Anglie (Horrible Histories: England)
  • Děsivé dějiny: Temní rytíři a ošumělé hrady (Horrible Histories: Dark Knights and Dingy Castles)
  • Děsivé dějiny: Neskuteční Inkové (Horrible Histories: The Incredible Incas)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavel Dovhanič, 09.11.2013

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Terry DearyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)