ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Deary Terry (*04.03.1946)

­­­­

Ničemní Normané (Děsivé dějiny)

  • kniha je určena především dětem a mládeži

lustrované, velmi přístupnou a zábavnou formou zpracované dějiny a život výbojných Normanů.
Středověcí Normané statečně otáčeli kolem dějin. Bojovali v Itálii a na Sicílii, po vítězné bitvě u jihoanglického Hastingsu r. 1066 a ovládnutí Anglie se Vilém Normanský (zvaný Vilém Dobyvatel) stal prvním Normanem s královským titulem. Normané stáli i v čele křižáckých výprav do Svaté země. Kromě základních historických údajů a dat se dočteme o Normanech i mnohem zajímavější věci, jak žili a bydleli, jedli, jaká měli jména, o jejich medicíně, jak si hrály jejich děti...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Egmont v Praze roku 2003 (1. vydání). Z anglického originálu The Stormin' Normans (Horrible Histories) přeložil Robert Novotný. Ilustroval Martin Brown. Počet stran: 128. ISBN: 80-7186-873-6.

PROSTŘEDÍ:

Normandie a posléze i Anglie

NÁMĚT:

Příběh Normanů, a to zejména jejich neslavnějšího hrdiny Viléma Dobyvatele

DĚJOVÁ LINIE:

Dějová linie se řídí od samotného počátku, kdy vlastně vznikla Normandie tím, že ji Prosťáček věnoval Vikingům, až do jejího konce, kdy se rozpadla a vznikla z ní tak Anglická říše. Kniha je plná především popisů normanské kultury a různých bitev, jejichž účastníkem byl převážně Vilém Dobyvatel. Tomu je také věnována velká část knihy.

HLAVNÍ POSTAVA:

Vilém Dobyvatel - syn koželuha; statečný, odvážný, nebezpečný, pomstychtivý, zkušený stratég a bojovník, ale především pravý obraz toho, jak vypadal takový Norman (dnes bychom ho mohli přirovnat k fanatickému fanouškovi fotbalového Arsenalu)

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Přiblížení toho, jak vlastně vznikl normanský národ a také jak zanikl.

MOTIVY:

Normané, boje, Anglie, Normandie, Vilém Dobyvatel

VLASTNÍ NÁZOR:

Knížka se mi velice líbila hlavně díky tomu, že mne seznámila s tematikou Normanů, která se běžně na našich školách moc nevyučuje.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavel Dovhanič, 07.03.2014

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Terry Deary - Ničemní Normané (Děsivé dějiny)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­