ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Havlíček Borovský Karel (*31.10.1821 - †29.07.1856)

   
­­­­

Tyrolské elegie (5)

Toto dílo začíná rozmluvou samotného autora s měsíčkem na nebi, který byl ve vězení jeho jediným přítelem. V celém díle je popsána cesta Karla Havlíčka Borovského k soudu v Brixenu. V noci k autorovi přišla policie a odvedla ho od jeho ženy a malé dcery, se kterými se manžel a otec nejprve rozloučil. Cestou do Brixenu se jim splašili koně a všichni policajti vyskákali z vozu. Zůstal tam Karel sám, tudíž můžeme říci, že sám sebe kus cesty vezl do vyhnanství. V cíli pak čekal na "polámané" policisty, než se dobelhají pěšky. Po soudu v Brixenu je uvězněn.

VLASTNÍ ZHODNOCENÍ:

Jak se dozvídáme ze samotného názvu, je toto dílo elegií, tedy žalozpěvem.
Zpracování však elegické není, objevuje se tam humor, satira, ironie...

"Bach mi píše jako doktor,
že mi nesvědčí
v Čechách zdraví, že prej potřebuju
změnu povětří."

(jedná z ironií, která mě zaujala - použita při příležitosti, když si pro Havlíčka přijela policie)

Co však skutečně můžeme považovat za elegické je Havlíčkovo loučení se svou manželkou a se svou dcerou, kdy i on sám měl "zkalený zrak".
Skladba je zaměřena hlavně proti rakouské a tajné policii a proti rakouské vládě. Je zde zmínka i o církvi a o vládě. Kritizováno je malinko i ovzduší v Čechách.
Toto dílo mne nijak zvlášť nezaujalo. Neobjevují se zde téměř žádné umělecké prostředky. Je psáno pravidelným veršem i rýmem a jsou zde použita běžná slova (jen výjimečně německá či počeštělá z němčiny).
Autorovi šlo hlavně o to, aby jeho textu porozuměli především obyčejní lidé, na uměleckosti si rozhodně nezakládal, což by mi v jiných případech vůbec nevadilo, ale v tomto díle mi to připadalo opravdu takové až možná - když to malinko přeženu - "amatérské". Je to však pouze jednoduchá lidová forma, která v sobě zahrnuje stručné vyjadřování, přímou řeč, tudíž i rychlejší spád.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: sakinka, 26.10.2007

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Epigramy, Epigramy (2), Epigramy (3)
-Král Lávra, Král Lávra (2), Král Lávra (3), Král Lávra (4), Král Lávra (5), Král Lávra (6), Král Lávra (7), Král Lávra (8), Král Lávra (9), Král Lávra (10), Král Lávra (11), Král Lávra (12), Král Lávra (13), Král Lávra (14), Král Lávra (15), Král Lávra (16), Král Lávra (17), Král Lávra (18), Král Lávra (19), Král Lávra (20), Král Lávra (21), Král Lávra (22), Král Lávra (23)
-Křest svatého Vladimíra, Křest svatého Vladimíra (2), Křest svatého Vladimíra (3), Křest svatého Vladimíra (4), Křest svatého Vladimíra (5), Křest svatého Vladimíra (6), Křest svatého Vladimíra (7), Křest svatého Vladimíra (8), Křest svatého Vladimíra (9), Křest svatého Vladimíra (10), Křest svatého Vladimíra (11), Křest svatého Vladimíra (12), Křest svatého Vladimíra (13), Křest svatého Vladimíra (14), Křest svatého Vladimíra (15), Křest svatého Vladimíra (16), Křest svatého Vladimíra (17)
-Tyrolské elegie, Tyrolské elegie (2), Tyrolské elegie (3), Tyrolské elegie (4), Tyrolské elegie (5), Tyrolské elegie (6), Tyrolské elegie (7), Tyrolské elegie (8), Tyrolské elegie (9), Tyrolské elegie (10), Tyrolské elegie (11)
-Tyrolské elegie (rozbor), Tyrolské elegie (rozbor) (2)
Čítanka-Co jest obec?, Co jest obec? (2), Co jest obec? (3)
-Epigramy, Epigramy (2), Epigramy (3), Epigramy (4), Epigramy (5)
-Epigramy a aforismy (Dílo 1)
-Král Lávra
-Křest svatého Vladimíra, Křest svatého Vladimíra (2), Křest svatého Vladimíra (3), Křest svatého Vladimíra (4), Křest svatého Vladimíra (5), Křest svatého Vladimíra (6), Křest svatého Vladimíra (7), Křest svatého Vladimíra (8), Křest svatého Vladimíra (9), Křest svatého Vladimíra (10)
-Křest svatého Vladimíra (celá kniha / e-book)
-Poslední Čech (kritika)
-Tyrolské elegie, Tyrolské elegie (2), Tyrolské elegie (3)
-Tyrolské elegie (celá kniha / e-book)
­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Havlíček Borovský - Tyrolské elegie (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­