ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Havlíček Borovský Karel (*31.10.1821 - †29.07.1856)

   
­­­­

Král Lávra (9)

Příběh je o irském králi, který se nechával ostříhat a oholit jen jednou ročně. I přestože nechal vždy každého holiče, který ho holil a stříhal, popravit, byl v zemi oblíben. Holiči se vždy dohadovali, kdo z nich půjde ke králi. Když to vyšlo zrovna jednou na Kukulína, měl dopadnout jako jeho předchůdci, ale protože jeho matka o něj nechtěla přijít jenom kvůli tomu, že provedl svou práci, byla u krále žádat o milost. Král svolil pod podmínkou, že si to, co viděl, nechá Kukulín pro sebe. Tím se stal i dvorním holičem.
Tajemství se mu nějakou dobu dařilo udržet, ale časem si matka všimla, že ho něco trápí. Poradila mu, ať vyhledá v lese poustevníka, ten že mu může pomoci. Měl jen jedinou radu. Když se vyzpovídá do duté staré vrby, která je u Viklova na stoku dvou řek, mělo by trápení zmizet. Hned to vyzkoušel, a ono to zabralo. Časem král pořádal bál a pozval i muzikanty z jiných krajů. Muzikant Červíček cestou lesem ztratil kolíček ke své base. Nebyl už čas ho hledat, a že šel zrovna kolem vrby, uřezal si proutek a z něj vyrobil nový. Byla to zrovna ta vrba, které Kukulín prozradil tajemství o králi. Červíček došel na bál, a když začal hrát, basa zpívala přes celý sál: "Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!" Muzikanta vyhodil, ale tajemství už stejně všichni věděli. Asi ani netušil, že i tak ho nikdo neodsuzoval a měli ho pořád stejně rádi.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: DeV, 21.05.2008

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Epigramy, Epigramy (2), Epigramy (3)
-Král Lávra, Král Lávra (2), Král Lávra (3), Král Lávra (4), Král Lávra (5), Král Lávra (6), Král Lávra (7), Král Lávra (8), Král Lávra (9), Král Lávra (10), Král Lávra (11), Král Lávra (12), Král Lávra (13), Král Lávra (14), Král Lávra (15), Král Lávra (16), Král Lávra (17), Král Lávra (18), Král Lávra (19), Král Lávra (20), Král Lávra (21), Král Lávra (22), Král Lávra (23)
-Král Lávra (rozbor)
-Křest svatého Vladimíra, Křest svatého Vladimíra (2), Křest svatého Vladimíra (3), Křest svatého Vladimíra (4), Křest svatého Vladimíra (5), Křest svatého Vladimíra (6), Křest svatého Vladimíra (7), Křest svatého Vladimíra (8), Křest svatého Vladimíra (9), Křest svatého Vladimíra (10), Křest svatého Vladimíra (11), Křest svatého Vladimíra (12), Křest svatého Vladimíra (13), Křest svatého Vladimíra (14), Křest svatého Vladimíra (15), Křest svatého Vladimíra (16), Křest svatého Vladimíra (17)
-Tyrolské elegie, Tyrolské elegie (2), Tyrolské elegie (3), Tyrolské elegie (4), Tyrolské elegie (5), Tyrolské elegie (6), Tyrolské elegie (7), Tyrolské elegie (8), Tyrolské elegie (9), Tyrolské elegie (10), Tyrolské elegie (11)
-Tyrolské elegie (rozbor), Tyrolské elegie (rozbor) (2)
Čítanka-Co jest obec?, Co jest obec? (2), Co jest obec? (3)
-Epigramy, Epigramy (2), Epigramy (3), Epigramy (4), Epigramy (5)
-Epigramy a aforismy (Dílo 1)
-Král Lávra
-Křest svatého Vladimíra, Křest svatého Vladimíra (2), Křest svatého Vladimíra (3), Křest svatého Vladimíra (4), Křest svatého Vladimíra (5), Křest svatého Vladimíra (6), Křest svatého Vladimíra (7), Křest svatého Vladimíra (8), Křest svatého Vladimíra (9), Křest svatého Vladimíra (10)
-Křest svatého Vladimíra (celá kniha / e-book)
-Poslední Čech (kritika)
-Tyrolské elegie, Tyrolské elegie (2), Tyrolské elegie (3)
-Tyrolské elegie (celá kniha / e-book)
­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Havlíček Borovský - Král Lávra (9)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)