ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Havlíček Borovský Karel (*31.10.1821 - †29.07.1856)

­­­­

Král Lávra (5)

Pohádkový příběh o irském králi Lávrovi je politickou satirou na panovníka Ferdinanda, zvaného "Dobrotivý", který byl, stejně jako král Lávra, jenom přihlouplým prosťáčkem.
Král Lávra je lidem velice uznávaný a je považován za hodného a dobrého panovníka. Jediné co na něm poddaným vadí je to, že si nenechává stříhat vlasy, takže je má neustále dlouhé a nehodné krále a holiče si pozve jen jedenkrát za rok - na letnice. To by ještě nebylo tak strašné, jenže on každoročně holiče po jeho odvedené práci nechává věšet. Až jednou přijde řada na mladého holiče Kukulína. Jeho matka je však velice nešťastná, nechce, aby jí syna zabili pro nic za nic, a tak přichází za králem žádat o milost. Král se tedy slituje a holič je u něj zaměstnán ještě mnoho let. Jako jediný rozluští hádanku, proč že to král nechává popravovat holiče.

"Jenom jednu slabost
ten král dobrý měl,
že jest na holiče
tuze zanevřel,
dal se holit jenom jednou v roce,
dlouhé vlasy po krku široce
nosil jak roj včel."

Skrývá totiž pod svými vlasy oslí uši. Kukulín mu musí slíbit, že o tom, co viděl, neřekne živé duši. Za nějaká čas ho však to tajemství začne náramně tížit, a tak přichází na radu matky za poustevníkem, aby mu poradil. Poustevník ví o jeho trápení a řekne mu, aby tajemství svěřil a zašeptal do vrby. Kukulín tak učiní a ohromně se mu uleví. Všechno by se zdálo být v pořádku, avšak jednoho dne prochází kolem vrby průvod muzikantů. Basista Červíček ztratí cestou část svého nástroje, ale nic se neděje, protože ho napadne uříznout z vrby větev, která mu ztracený kolíček nahradí. Je to ta vrba, do které Kukulín zašeptal své tajemství o uších krále Lávry. Když proto kapela začne hrát na královském bále a dostane se na basu, začne nástroj posměšně zpívat: "Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!".
Král dá kapelu vyhodit, ale už nemůže nic dělat - pečlivě střežené tajemství je vyzrazeno. Nakonec není co skrývat, král si dá ostříhat své dlouhé vlasy a jeho uši mu ke koruně dokonce sluší.

"Není každá vrba
jako viklovská,
ani každá basa
jak červíčkovská:
a když tě co na jazyku svrbí,
našeptej to jen do staré vrby,
dceruško drahá."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Bajča, 31.05.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Epigramy, Epigramy (2), Epigramy (3)
-Král Lávra, Král Lávra (2), Král Lávra (3), Král Lávra (4), Král Lávra (5), Král Lávra (6), Král Lávra (7), Král Lávra (8), Král Lávra (9), Král Lávra (10), Král Lávra (11), Král Lávra (12), Král Lávra (13), Král Lávra (14), Král Lávra (15), Král Lávra (16), Král Lávra (17), Král Lávra (18), Král Lávra (19), Král Lávra (20), Král Lávra (21), Král Lávra (22), Král Lávra (23)
-Král Lávra (rozbor)
-Křest svatého Vladimíra, Křest svatého Vladimíra (2), Křest svatého Vladimíra (3), Křest svatého Vladimíra (4), Křest svatého Vladimíra (5), Křest svatého Vladimíra (6), Křest svatého Vladimíra (7), Křest svatého Vladimíra (8), Křest svatého Vladimíra (9), Křest svatého Vladimíra (10), Křest svatého Vladimíra (11), Křest svatého Vladimíra (12), Křest svatého Vladimíra (13), Křest svatého Vladimíra (14), Křest svatého Vladimíra (15), Křest svatého Vladimíra (16), Křest svatého Vladimíra (17)
-Tyrolské elegie, Tyrolské elegie (2), Tyrolské elegie (3), Tyrolské elegie (4), Tyrolské elegie (5), Tyrolské elegie (6), Tyrolské elegie (7), Tyrolské elegie (8), Tyrolské elegie (9), Tyrolské elegie (10), Tyrolské elegie (11)
-Tyrolské elegie (rozbor), Tyrolské elegie (rozbor) (2)
Čítanka-Co jest obec?, Co jest obec? (2), Co jest obec? (3)
-Epigramy, Epigramy (2), Epigramy (3), Epigramy (4), Epigramy (5)
-Epigramy a aforismy (Dílo 1)
-Král Lávra
-Křest svatého Vladimíra, Křest svatého Vladimíra (2), Křest svatého Vladimíra (3), Křest svatého Vladimíra (4), Křest svatého Vladimíra (5), Křest svatého Vladimíra (6), Křest svatého Vladimíra (7), Křest svatého Vladimíra (8), Křest svatého Vladimíra (9), Křest svatého Vladimíra (10)
-Křest svatého Vladimíra (celá kniha / e-book)
-Poslední Čech (kritika)
-Tyrolské elegie, Tyrolské elegie (2), Tyrolské elegie (3)
-Tyrolské elegie (celá kniha / e-book)
­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Havlíček Borovský - Král Lávra (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)