ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Havlíček Borovský Karel (*31.10.1821 - †29.07.1856)

­­­­
Jan Vilímek - Karel Havlíček Borovský

ŽIVOTOPIS č.1

 • český novinář, spisovatel a politik
 • narodil se v Borové u Přibyslavi v rodině kupce
 • studoval v Německém Brodě a Praze
 • po gymnáziu se po vzoru svého strýce nechal zapsat do kněžského semináře
 • byl vyloučen ze semináře (pro nedostatečný prospěch), Borovský byl rád
 • studuje sám, především českou literaturu, jazyky a literaturu slovanských národů
 • seznámil se s P.J.Šafaříkem; na jeho doporučení odjíždí do Ruska (Moskvy) jako vychovatel
 • jako vychovatel působil v rodině moskevského šlechtice, kde studoval ruskou literaturu
 • měl neustále spory s J.K.Tylem; kritizoval jeho povídku Poslední Čech
 • v roce 1846 převzal redakci Pražských novin a přílohu Česká včela
 • založil Národní noviny
 • v roce 1849 byl soudně vyšetřován
 • po zastavení Národních novin začal v roce 1850 vydávat v Kutné Hoře týdeník Slovan
 • za novinářskou činnost v letech 1851-55 vyhoštěn do Brixenu, kde psal satirické skladby
 • zemřel na tuberkulózu; jeho pohřeb se stal protirakouskou demonstrací
 • na jeho rakev položila B.Němcová vavřínový věnec propletený trním

POCITY Z RUSKA:

 • zpočátku byl okouzlen, ale byl zklamán ruským absolutismem
 • roku 1844 se vrátil z Ruska
 • začal překládat Gogola

POBYT V BRIXENU:

 • roku 1851 příjezd
 • hmotně nestrádal
 • když se po čtyřech letech směl vrátit do Prahy, byla jeho manželka Julie již pochována (umřela na tuberkulózu)

DÍLO:

epigramy "Církvi, Královi, Vlasti, Múzám, Světu"
dojmy z Ruska "Obrazy z Rusi"
satirické skladby "Tyrolské elegie, Král Lávra, Křest svatého Vladimíra"


ŽIVOTOPIS č.2 - J. Kloudová, Aktij007[zavinac]centrum.cz

Karel Havlíček Borovský se narodil v městečku Borová u Přibyslavi dne 31. října 1821 v kupecké rodině. Později se přestěhovali do Německého Brodu. Seznámil se s farářem Brůžkem, který ho vychovával a učil. Borovský chtěl být jako on, proto studoval teologii a filozofii na Karlově univerzitě v Praze.

Byl velice temperamentní, nesouhlasil s některými institucemi, kritizoval absolutismus. To vedlo až ke sporu s vedením školy a byl vyloučen. Poté nezískal ani místo středoškolského učitele, proto odešel do Ruska. Zde psal své první epigramy a přeložil Mrtvé duše od Gogola. Po návratu upozorňoval, že ruský absolutismus je stejný jako ten rakouský. V díle Obrazy z Rus, vydané v roce 1845, kritizuje právě ten ruský absolutismus.

Od roku 1845 se živí jako literární kritik. Obzvláště kritizoval Tylovo dílo Poslední Čech. Stanovil 4 body v moderní literární kritice: svoboda umělce, vědecký přístup k dílu, kromě záporů musí být vyzvednuty i klady, kritik nemusí být umělcem. To se ovšem nelíbilo ostatním kritikům.

Začal se stýkat s Palackým a stal se novinářem v Pražských novinách. V letech 1846-1848 byl dokonce jejich šéfredaktorem. Poté založil vlastní Národní noviny. Udělal z nich výbor, který pojmenoval Duch Národních novin. Po revoluci v roce 1848 byl jediným opozičním novinářem, proto musel zastavit jejich vydávání. Odešel do Kutné Hory. Zde vydával časopis Slovan, k němuž vycházely Epištoly kutnohorské.

Roku 1851 byl uprostřed noci zatčen a odvezen do tyrolského Brixenu. Byl zde odříznut od vlasti, přátel, čímž velice strádal psychicky. Jelikož byl ale nemocný, horský vzduch mu dělal velice dobře.

V roce 1855 mu onemocněla žena a on se mohl vrátit do Čech. Než dorazil, jeho manželka zemřela. O rok později skonal i tento bojovník za svobodu myšlenek, který celou dobu prosazoval ideu: "Nejdříve Čech a potom Slovan."

Zemřel 29. července 1856 v Praze.
Jeho pohřeb se stal velkým manifestem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: J. Kloudová, 24.11.2008

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Epigramy, Epigramy (2), Epigramy (3)
-Král Lávra, Král Lávra (2), Král Lávra (3), Král Lávra (4), Král Lávra (5), Král Lávra (6), Král Lávra (7), Král Lávra (8), Král Lávra (9), Král Lávra (10), Král Lávra (11), Král Lávra (12), Král Lávra (13), Král Lávra (14), Král Lávra (15), Král Lávra (16), Král Lávra (17), Král Lávra (18), Král Lávra (19), Král Lávra (20), Král Lávra (21), Král Lávra (22), Král Lávra (23)
-Král Lávra (rozbor)
-Křest svatého Vladimíra, Křest svatého Vladimíra (2), Křest svatého Vladimíra (3), Křest svatého Vladimíra (4), Křest svatého Vladimíra (5), Křest svatého Vladimíra (6), Křest svatého Vladimíra (7), Křest svatého Vladimíra (8), Křest svatého Vladimíra (9), Křest svatého Vladimíra (10), Křest svatého Vladimíra (11), Křest svatého Vladimíra (12), Křest svatého Vladimíra (13), Křest svatého Vladimíra (14), Křest svatého Vladimíra (15), Křest svatého Vladimíra (16), Křest svatého Vladimíra (17)
-Tyrolské elegie, Tyrolské elegie (2), Tyrolské elegie (3), Tyrolské elegie (4), Tyrolské elegie (5), Tyrolské elegie (6), Tyrolské elegie (7), Tyrolské elegie (8), Tyrolské elegie (9), Tyrolské elegie (10), Tyrolské elegie (11)
-Tyrolské elegie (rozbor), Tyrolské elegie (rozbor) (2)
Čítanka-Co jest obec?, Co jest obec? (2), Co jest obec? (3)
-Epigramy, Epigramy (2), Epigramy (3), Epigramy (4), Epigramy (5)
-Epigramy a aforismy (Dílo 1)
-Král Lávra
-Křest svatého Vladimíra, Křest svatého Vladimíra (2), Křest svatého Vladimíra (3), Křest svatého Vladimíra (4), Křest svatého Vladimíra (5), Křest svatého Vladimíra (6), Křest svatého Vladimíra (7), Křest svatého Vladimíra (8), Křest svatého Vladimíra (9), Křest svatého Vladimíra (10)
-Křest svatého Vladimíra (celá kniha / e-book)
-Poslední Čech (kritika)
-Tyrolské elegie, Tyrolské elegie (2), Tyrolské elegie (3)
-Tyrolské elegie (celá kniha / e-book)
­­­­

Diskuse k životopisu
Karel Havlíček BorovskýMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)