ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Havlíček Borovský Karel (*31.10.1821 - †29.07.1856)

­­­­

Král Lávra (11)

Satirická básnická skladba z počátku 50. let 19. století, inspirovaná pohádkou o králi s oslíma ušima, navazuje na legendu o králi Midasovi a v Havlíčkově interpretaci je zastřenou, ale o to ostřejší společenskou kritikou absolutismu i monarchie.

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Irsko, doba neurčitá

DĚJ:

Báseň vypadá jako pohádka. Děj se odehrává v Irsku, kde panuje král Lávra, který je laskavý, ale přitom každý rok nechává popravovat svého holiče. Když přijde řada na Kukulína, jeho matka uprosí krále, aby ho nechal žít. Kukulín se pak stane královým dvorním holičem. Uvnitř však nosí tajemství, že král schovává pod vlasy oslí uši. Když už to nemůže vydržet, zašeptá tajemství do staré vrby a uleví se mu. Z této vrby si však udělá kolíček k base muzikant Červíček. Když hrají muzikanti na slavnosti u krále Lávry, basa tajemství vyzradí. Od té doby chodí král s hlavou odkrytou a lidé si na oslí uši zvyknou.

CHARAKTERISTIKA POSTAV:

Král Lávra - prý hodný, ale nechává popravovat nevinné lidi
Kukulín - čestný

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Satira na "laskavého" panovníka.
Autor se snaží ukázat, jak si panovník může dělat, co se mu zlíbí. Ukazuje ho jako milého a hodného a mluví jen o jeho jedné malé slabůstce (popravách), čímž samozřejmě říká, že zabíjet lidi je neodpustitelné, i kdyby byl "sebehodnější".

Báseň vypadá jako pohádka (dobrý konec, poučení, pohádková slova - Byltě jednou jeden, devatery hory...), ale pod tímto povrchem se snaží zesměšnit panovníka a ukázat jeho neomezenou moc.

POUČENÍ:

Ve chvíli, kdy člověk něco vysloví, nemůže si být nikdy jistý, že se to neroznese dál.

BÁSNICKÁ FORMA A JAZYK:

Báseň je jednoduchá a srozumitelná. Básnických pojmenování tu příliš mnoho není, důležitější je obsah. Některé výrazy dnes působí starobyle (bylť, hudci, kvas...), ale na svou dobu je báseň velmi moderní.

Sloky o 7 verších - ABABCCD, občas ne úplně pravidelné
Personifikace - basa řve
Kontrast - král hodný X popravuje

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Léňa, 25.02.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Epigramy, Epigramy (2), Epigramy (3)
-Král Lávra, Král Lávra (2), Král Lávra (3), Král Lávra (4), Král Lávra (5), Král Lávra (6), Král Lávra (7), Král Lávra (8), Král Lávra (9), Král Lávra (10), Král Lávra (11), Král Lávra (12), Král Lávra (13), Král Lávra (14), Král Lávra (15), Král Lávra (16), Král Lávra (17), Král Lávra (18), Král Lávra (19), Král Lávra (20), Král Lávra (21), Král Lávra (22)
-Křest svatého Vladimíra, Křest svatého Vladimíra (2), Křest svatého Vladimíra (3), Křest svatého Vladimíra (4), Křest svatého Vladimíra (5), Křest svatého Vladimíra (6), Křest svatého Vladimíra (7), Křest svatého Vladimíra (8), Křest svatého Vladimíra (9), Křest svatého Vladimíra (10), Křest svatého Vladimíra (11), Křest svatého Vladimíra (12), Křest svatého Vladimíra (13), Křest svatého Vladimíra (14), Křest svatého Vladimíra (15), Křest svatého Vladimíra (16)
-Tyrolské elegie, Tyrolské elegie (2), Tyrolské elegie (3), Tyrolské elegie (4), Tyrolské elegie (5), Tyrolské elegie (6), Tyrolské elegie (7), Tyrolské elegie (8), Tyrolské elegie (9), Tyrolské elegie (10), Tyrolské elegie (11)
-Tyrolské elegie (rozbor), Tyrolské elegie (rozbor) (2)
Čítanka-Co jest obec?, Co jest obec? (2), Co jest obec? (3)
-Epigramy, Epigramy (2), Epigramy (3), Epigramy (4), Epigramy (5)
-Epigramy a aforismy (Dílo 1)
-Král Lávra
-Křest svatého Vladimíra, Křest svatého Vladimíra (2), Křest svatého Vladimíra (3), Křest svatého Vladimíra (4), Křest svatého Vladimíra (5), Křest svatého Vladimíra (6), Křest svatého Vladimíra (7), Křest svatého Vladimíra (8), Křest svatého Vladimíra (9), Křest svatého Vladimíra (10)
-Křest svatého Vladimíra (celá kniha / e-book)
-Poslední Čech (kritika)
-Tyrolské elegie, Tyrolské elegie (2), Tyrolské elegie (3)
-Tyrolské elegie (celá kniha / e-book)
­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Havlíček Borovský - Král Lávra (11)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­