ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Durych Jaroslav (*02.12.1886 - †07.04.1962)

­­­­

Žebrácké písně

  • básnická sbírka z roku 1925

Verše se nejčastěji obracejí k postavám tuláků, žebráků a potulných básníků, ale také k osiřelým, nemocným a umírajícím lidem. Morbidní obrazy se střídají s důrazy na něhu, nevinnost a posvátné vytržení.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Ot. Štorch-Marien v Praze roku 1925. Počet stran: 49.

O SBÍRCE:

Jedná se o působivé verše sociální lyriky. Básník se zde ztotožňuje se žebráky a s vyděděnými lidmi, protože osud básníků se velmi podobá jejich osudu.

"Básníku... prodávej pasti - jdi vepře pást! My sami spasíme Boha a vlast."

Soucitně se blíží k trpícímu dítěti proletáře, jež spí za mrazu v hadrech kdesi na schodišti. Pozoruje chudáky, jak vytahují poslední kůrku.

"Tvrdá je, škrabe ohryzek, nesytí hlad, jen bouří vztek, vzdor, který najde dosti sil, aby i zmiji pohltil."

Chtěl by chudé učit lásce a naději, něhu jim v srdci probudit, přál by si, aby "odraných vandráků stádo" zazpíval Panně Marii, "královně mučedníků", "vandráckou píseň smutnou".

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Grully, 22.02.2021

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jaroslav Durych - Žebrácké písněMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­