ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Durych Jaroslav (*02.12.1886 - †07.04.1962)

­­­­

Rekviem

  • 1930
  • podtitul: Menší valdštejnská trilogie
  • obsahuje tyto novely: Kurýr (1927); Budějovická louka (1928); Valdice (1928)

Kniha je dovětkem k velkému historickému románu Bloudění: větší valdštejnská trilogie (1929), ve kterém Jaroslav Durych zachytil Valdštejnovo drama od jeho dravého vzestupu k moci až ke krutému konci.
Ve třech epizodických příbězích ze sedmnáctého století dokresluje autor osud celé valdštejnské rebelie, třebaže se děj odehrává již po Valdštejnově smrti. Všechny prózy zpracovávají v různých variantách téma konfliktu věrnosti a zrady, zbabělosti a hrdinství, velikosti skutečné i předstírané a jsou zhuštěnou charakteristikou pochmurné doby 30leté války, plné nejistoty a zrady.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Academia v Praze roku 2000 (1. vydání tamtéž). Počet stran: 94. ISBN: 80-200-0827-6.

OBSAH:

Rekviem: menší valdštejnská trilogie je dozvukem chebské vraždy frýdlantského vévody Albrechta z Valdštejna.

Kurýr

Ke dvoru olomouckého kardinála přijíždí kurýr frýdlantského vévody a žádá jeho jménem od kardinála a velícího generála slib věrnosti. V tuto chvíli neví, že je jeho velitel mrtev. Když se o tom přesvědčí, v zoufalství se zavraždí.

Budějovická louka

Na louce nedaleko Českých Budějovic odpočívá panstvo vracející se z lovu. Jsou to Valdštejnovi šlechtičtí a vojenští přátelé, jež zde císař po Valdštejnově smrti internoval.

Hodující z rozmaru zapálili nedalekou rasovnu, avšak není jim do zpěvu, protože je očekává přísný soud.

Náhle se mezi nimi zjeví mladičká dvorní zpěvačka, která jim barvitě líčí, jak zpívala ve vídeňském chrámu při děkovaných bohoslužbách za odstranění Valdštejna. Považuje pány, se kterými se baví, už za mrtvé, chtěla je proto ještě naposledy vidět a prozrazuje jim, že budou souzeni v Řezně (Regensburgu).

Valdice

Generál Banner obsadil Jičín, Valdštejnovo sídelní město, a přeje si před večerem navštívit valdický kartuziánský klášter, v jehož hrobce odpočívá zavražděný frýdlantský vévoda. Za svitu oltářních svící a ponurého zpěvu žalmů kartuziánskými mnichy vyndávají rakev z hrobky a Banner káže zahnívající mrtvole oddělit hlavu a pravou ruku. Ostatky pak s sebou bere do Švédska jako válečnou trofej...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Grully, 23.02.2021

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jaroslav Durych - RekviemMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­