ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Durych Jaroslav (*02.12.1886 - †07.04.1962)

­­­­

Služebníci neužiteční

  • čtyřdílná historická epopej o jezuitských misiích v Japonsku v 16. a 17. století
  • názvy jednotlivých dílů: Země, Moře, Krev a Oheň

V této obsáhlé románové tetralogii se autor vrací do rudolfinské doby a zpracovává dějiny jezuitského řádu v protireformační době.
Do středu děje postavil Karla Spinolu, jenž v mládí opouští Čechy a žije u svého strýce v Itálii. Přes protesty příbuzných vstupuje do řádu Tovaryšstva Ježíšova a chystá se na misionářskou činnost na Dálném východě.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Argo v Praze roku 1996. K vydání připravil Jakub Krč. Počet stran: 818. ISBN: 80-7203-032-9.

STRUČNÝ OBSAH:

Román Služebníci neužiteční líčí počátky činnosti jezuitského řádu ve druhé polovině šestnáctého století, kdy se jeho generál Aquaviva snaží zastavit úpadek a rozklad církve.

Mladý Karel Spinola - po matce Čech, rodem Pražan - je svým otcem Ottaviem poslán k vlídnému strýci biskupu Filipovi do italské Moly, aby byl slušně zaopatřen. Tam vstoupí do šlechtické jezuitské koleje. Má sice slabé tělo (trpí plicním neduhem), avšak silného ducha a vášnivé srdce, jež zahoří po mučednické smrti. Jeho náboženský fanatismus přemáhá odpor nejen strýcův, ale i jeho janovských příbuzných. Svou zpupnou umíněností zvítězí nakonec i nad odporem řádu a odjíždí z Janova přes Lisabon až do Japonska, kde končí život podle svého přání - mučednickou smrtí...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Grully, 08.04.2021

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jaroslav Durych - Služebníci neužitečníMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­