ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Durych Jaroslav (*02.12.1886 - †07.04.1962)

­­­­

Sedmikráska (2)

Jedna z nejkrásnějších knih české literatury, podobenství o dívčím půvabu, čistotě a lásce...

Jaroslav Durych byl nazýván básníkem baroka. Spojoval smyslové opojení s opojením duchovním, bázeň s krutostí, neřest s cudností a dívčí krásu s chudobou. Chudé dívky a ženy měly v autorově tvorbě zvláštní postavení, byly tlumočníky božích příkazů.

Z prozaických děl s touto tematikou vyniká právě lyrická novela Sedmikráska - milostný příběh, zdůrazňující hodnotu chudoby jako předpokladu nevinnosti, krásy a něhy.

Novela se skládá ze sedmi zdánlivě samostatných příběhů. Ve všech však vystupuje postava mladého obchodního cestujícího, který hledá svou životní lásku.

V prvním příběhu poznává hlavní hrdina chudou dívku (sirotka), jež žije u své tety. Vystudovala obchodní školu, ale nemůže najít zaměstnání. Stráví spolu několik krásných chvil v parku, políbí se, jsou šťastni. Mladý muž si ze setkání odnáší sedmikrásku.
Ve druhém příběhu se onen muž zamiluje do služky, která myje okna. Zdá se mu nadpozemsky krásná. Svěřuje se jí se svou první láskou. Večer odjíždí se svým nadřízeným z města, na třetí zastávce však vystupuje a vrací za svou krásnou neznámou. Ta mu dá pro vzpomínku prstýnek a radí mu, aby hledal dívku, o které jí vyprávěl.
Třetí příběh nás zavádí do pekařského krámku. Prodává zde mladá dívenka. Srdce našeho hrdiny opět vzplane láskou, ale než se odhodlá k vyznání, je už dívka z obchodu pryč (obchod neprosperoval), nikdo neví, kam odešla.
I v dalších kapitolách vstupuje do srdce mladého muže láska. Láska, která vzplane, ale záhy končí rozloučením. Až v posledním příběhu potkává mladý muž dívenku, jež svírá v náručí kytici sedmikrásek. Poznává svou první lásku. Teprve nyní pochopí, že ve všech dívkách miloval ji (vlastně to byla tatáž dívka, nepoznal ji). Končí bloudění a láska rozkvétá v plné kráse.

Sedmikráska je symbolem krásy, spojuje v sobě sedm krásek.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Niky, 28.04.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jaroslav Durych - Sedmikráska (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­