ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Durych Jaroslav (*02.12.1886 - †07.04.1962)

   
­­­­

Paní Anežka Berková

  • 1931

Děj rodinného románu Paní Anežka Berková se odehrává v prostředí maloměsta, kde v chudobě žije matka se dvěma dospělými dcerami a synem. Své děti paní Berková vychovává přísně a bez ohledu na jejich sny, sklony, zájmy nebo vášně. Svým neomylným mateřským pudem je vede k tuhé citové a vůbec životní sebekázni. Přestože starší z dcer, Veronika, i syn Karel právě prožívají své lásky, paní Berková bere zcela do svých rukou odpovědnost za jejich milostné štěstí a více méně bez jejich vědomí je zaslíbí jinde. Známosti obou se postupně rozpadnou a oni přijímají životní úděl, jenž jim vybrala matka. Osudy dětí se tedy nakonec vyvinou tak, jak si přála ona...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal nakladatel Ladislav Kuncíř v Praze roku 1931. Počet stran: 548.

DĚJ:

Ovdovělá paní Anežka Berková je přísná, katolicky orientovaná matka tří dětí. Jelikož je přesvědčená o své neomylnosti, vládne jim zcela despoticky a vyžaduje od nich jejich naprostou a nesmlouvavou poslušnost.

"Nutno-li chlebodárce poslouchati, tím více matku."

Dceru Veroniku provdá za nemilovaného muže a dočká se jejich vzájemné lásky.

Syn Karel vzdoruje, odchází z domu, ale když se po dvou letech vrátí, pozná, že "vůle dítěte není ničím, vůle matčina vším". Matka jej přes jeho odpor ožení s Růženkou, dcerou své náhodné přítelkyně, se kterou sjednala sňatek, a Růženka nyní řídí své myšlenky a city s plachou oddaností podle Karla Berky.

A nejmladší dcera Hela? Ta odchází do kláštera.

Paní Berková tedy dosáhla svého cíle. Zdá se jí, "jako by duše matčina byla plna všemohoucnosti a vševědoucnosti".

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Grully, 25.02.2021

­­­­

Diskuse k výpisku
Jaroslav Durych - Paní Anežka BerkováMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­