ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Durych Jaroslav (*02.12.1886 - †07.04.1962)

­­­­

Sedmikráska (3)

Kouzelný milostný příběh o bloudění mladého muže, jenž hledá svou lásku.

Jedná se o příběh o chlapci (nepadne jeho jméno) a dívkách, který začne dávat smysl až na posledních stránkách knihy.

Sledujeme chlapce v průběhu let. Prochází různá místa a na každém se zamiluje, avšak dívky se mu vždy ztratí.
Poprvé je to mladičká dívenka, jež si hledá práci. První láska. Té utrhl sedmikrásku a řekl, že to bude její květina. Poupátko moje...tak ji oslovil. Už ji pak ale nenašel.
Podruhé potkal služebnou a zamiloval se do ní. Přesto jí řekl, že by měl najít dívenku, jíž slíbil lásku. Služebná mu pověděla, ať jde a jestliže by ji do roka nenašel, ať se pro ni vrátí. Jenže když se vrátil, už ji neobjevil.
Potřetí ho okouzlila prodavačka v pekárně - krásná, ale jaksi smutná. Daroval jí kytici růží. Ona ale z práce odešla (obchodu se nedařilo, možná i kvůli její zvláštní jímavé kráse) a nikdo o ní nic nevěděl.
Počtvrté našel krásnou, jemnou dívku ve městě a šel za ní ulicí, dokud na něj nepočkala. Doprovodil ji domů a políbil. Už ji znovu nenašel.
Popáté ho upoutala krásná dívka v tramvaji. Vystoupil s ní a vábil ji k sobě. Nechala ho, aby s ní šel až k bytu a potom ho nechala stát na ulici. Nikdy už ji neviděl.
Pošesté spatřil stát na náměstí dívku, kterou políbil a pak, aniž by sám věděl proč, jí dal peníze a nic víc. Odjela.
Posedmé mu poslala dívka kytici sedmikrásek a on za ní vyběhl. Našel ji a odešel k ní domů. Tam se na ni pořádně podíval a i s pomocí jejího vysvětlení pochopil, že se vždy zamiloval do stejné dívky, kterou však v jejích proměnách nepoznal. Posedmé a naposled už zůstali spolu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 26.05.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jaroslav Durych - Sedmikráska (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­