ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Colfer Eoin (*14.05.1965)

   
­­­­

Seznam přání

Meg je 14 let a od té doby, co jí zemřela matka, žije se zlým otčímem. Už to s ním nemůže vydržet a tak shání peníze. Jednoho dne se rozhodne, že se svým společníkem Krkounem a jeho pitbullem Rafanem okradou starého důchodce jménem Lowrie McCall. Když jsou uvnitř jeho bytu, chvíli prohledávají jednu místnost, ale stařec je nachytá. Navíc má v ruce brokovnici. Rafan se mu zakousne do nohy. Se starcem to vypadá vážně. Meg chce s celé krádeže vycouvat a zavolat záchranku, jenomže Krkoun je jiného názoru. Popadne starcovu brokovnici a snaží se zbavit svědkyně Meg, která ho chce prásknout.
Meg se snaží utéct, ale Krkoun ji dohoní ve slepé uličce. Zamíří a vypálí. Jenomže jeden z mnoha broků trefí starou a narezlou plynovou nádrž. Ta je hned za Meg. Výbuch je tak silný, že oba dva i Rafana zabije. Dokonce je tak silný, že Rafanovo a Krkounovo tělo splynou a vytvoří mutanta.
Od těchto dvou těl se oddělí jejich duše a putují dlouhým tunelem spolu s dalšími dušemi pozemšťanů. Každý za sebou má spektrální stopu. Někteří modrou, jiní červenou. Červená znamená peklo. Modrá nebe. Krkoun má červenou, ale Meg má fialovou. Svatý Petr jí přidělí úplně stejný počet plusových a minusových bodů. To se stává pouze jednou za stovky let. Meg se musí vrátit na zem a odčinit své hříchy, aby mohla do nebe. Nejdříve neví jak, ale jedna můrka jménem Třepota jí poradí. Navíc jí daruje 3 duchovní usazeniny - kameny života. Má na odčinění hříchů samozřejmě pouze omezený čas.
Avšak v pekle je o ni velký zájem. Hlavně Satan po ní touží. Udělí svému přímému podřízenému Belzebubovi úkol: překazit Meginu snahu o odčinění hříchů. Proto pošle na zem Krkouna, ze kterého udělá Lovce duší. Jeho úkol je jasný. Zabít McCalla, aby Meg nemohla svůj úkol splnit.
Mezitím se Meg vrátí na zem do bytu pana McCalla a obeznámí ho se situací. Ten její úkol brzo pochopí a sepíše Seznam přání. Tam je posledních pár věcí, které chce během krátkého zbytku života stihnout. Meg zjistí, že se může převtělit do jakéhokoli člověka a ovládat jeho tělo. První přání je políbit svou dávnou přítelkyni Sissy Broganovou. Meg se do pana McCalla převtělí a ihned se vydají do Dublinu, kde Sissy žije. Nejdříve zajdou do salónu Nová tvář. Tam panu McCallovi úplně změní hlavu. Samozřejmě k dobrému. Poté přijde řada na oblečení. Vhodný obchod pro důchodce bude Townsend a synové. Teď už starý Lowrie nevypadá tak strašně a přitom stačil jenom drobný příspěvek z jeho Visa karty. Něco málo pod tisíc liber.
Nyní se naše dvojka vydává za Sissy. Zanedlouho se k ní dostanou, ale bohužel těsně před polibkem se na scéně objeví Krkoun. Naštěstí je zaslepen touhou zabít Meg a Lowrie mezitím Sissy políbí. To vyvolá, že Krkoun je znovu zabit, má vymazanou paměť a je vrácen do podsvětí. Přemohla síla čistého dobra. Sissy chce, aby s ní Lowrie zůstal, ale on nemůže. Megina spektrální stopa výrazně zmodrá, ale ještě jsou tu tři přání, které musí pomoct Lowriemu splnit, než se bude moct vydat do nebe.
Další přání na seznamu je kopnout si proti brance na Irském stadionu Croke Park. Toto přání se mu splní celkem bez komplikací. K třetímu přání se vztahuje příběh z dob, kdy byl Lowrie ještě teenager. Nenávist k člověku jménem Brendan Ball Lowrieho doprovázela celou střední školu, ale jednoho dne to Ball opravdu přehnal a Lowrieho zesměšnil před skoro celou třídou. Spolu s početným doprovodem mu Ball vyhrožoval, že jestli mu nahlas a před ostatními neosloví pane, zmlátí ho. Proti početní převaze si Lowrie netroufl. A tak se zesměšnil před spoustou spolužáků.
Nyní si tedy přeje, aby mu mohl dát jednu pěstí. Jenomže Ball se úplně změnil. Svého činu lituje. Dokonce se přiznal, že chtěl Lowrieho sám navštívit, aby se mu omluvil. Lowrie je dobrák a tak jeho omluvu přijme. Meg touží jednu vrazit svému otčímovi Francovi, který prodal Megin diamantový prsten - jedinou vzpomínku na její maminku - a koupí si za něj novou televizi. Dorazí na místo a opravdu mu jednu vrazí, ale zjistí, že tam na ni čeká Krkoun. Po krátké bitvě Meg vyhraje. A s Lowriem se vydají splnit jeho poslední přání. Když byl pan McCall mladý, tatínek mu zpíval tuto písničku:

Ten kdo chce život jak má být,
Musí si ježibabu vzít,
Každý zákon porušovat,
Před bouřkou se v stohu schovat,
Jo, ten kdo chce život jak má být.

Ten co chce život se vším brát,
V příkopě musí umět spát,
Kamaráda holku líbat,
Z Moherských skal dolů plivat,
Jo, ten co chce život se vším brát...

Lowrie všechno dělal, jenom z Moherských skal neplival. Proto jeho poslední přání je: plivnout si z Moherských skal. Dorazí na místo a vydají se na cestu nahoru. Nahoru dorazí, ale dohoní je Krkoun. Než Lowrie stačí plivnout, dojde Meg čas a vrací se tunelem. Lowrie zemře, ale Meg si vzpomene na kameny života, co dostala od Třepoty a jeden použije. Díky tomu se může ještě na chvíli vrátit na zem. Pomocí druhého oživí Lowrieho a ten tak může splnit své poslední přání. Svatý Petr tedy pustí Meg do nebe. Ta se tam setká se svojí maminkou.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Michal Marek, 23.11.2006

­­­­

Diskuse k výpisku
Eoin Colfer - Seznam přáníMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)