ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Colfer Eoin (*14.05.1965)

   
­­­­

Artemis Fowl - Opalin podraz

Opal Koboi se při zásahu Myrty Krátké před dvěma lety uvedla do umělého komatu, aby se vyhnula zatčení a drží se v něm do teď. Nyní leží na soukromé klinice doktora Argona a je ve dne v noci hlídána policií. Přesto se jí s pomocí svých kumpánů, bratrů Brillových, podaří utéct a navíc policie ani nezjistí, že zmizela, protože místo ní je na kliniku umístěn její dokonalý klon.
Mezitím z vězení utekl skřet jménem generál Šupináč. Po pár dnech ho v jedné budově policie najde, ale Šupináč začne vyjednávat. Zavolá si k sobě Myrtu Krátkou a velitele Břízného. Celý zásah samozřejmě sleduje Klusák na svých monitorech. Když Myrta a Břízný dorazí k Šupináčovi, zjistí, že je pod vlivem hypnotického kouzla skřítků (mesmer) a je v bezvědomí. Na těle má připevněnou jakousi skříňku. Na skříňce se objeví displej s obličejem Opal Koboi a Myrta s velitelem zjistí, že se přerušilo zvukové spojení s ostatními policisty. Navíc jim Opal vysvětlí, že skříňka je z takzvaného nekovu. Ten je vidět pouze živým okem. Tím pádem ani podle obrazu Klusák nezjistí, co se děje.
Břízný chce okamžitě zmizet a skříňku vzít Klusákovi k rozboru, ale hned jak se jí dotkne, připne se mu skříňka k tělu a spustí se odpočítávání. Skříňka je i bomba a jde sundat jenom dálkově. Veliteli je jasné, že je to pomsta za zkřížení jejích plánů před dvěma lety, a tak dá Myrtě svůj poslední rozkaz: "Zachraň Artemise a Butlera." Myrta se samozřejmě svého velitele nechce vzdát a Opal jí prozradí, že na jednom místě má bomba slabinu a když to místo strefí, deaktivuje ji. Myrta samozřejmě netrefí, protože žádné takové místo na té bombě není. Hned po Myrtině výstřelu Břízný exploduje. A nejhorší je, že to na monitoru vypadá jakoby Myrta svého velitele zastřelila. A tak se okamžitě vydá na povrch zachraňovat Artemise a jeho strážce.
Ti jsou mezitím ubytováni v jednom Mnichovském hotelu. Butler zrovna pozoruje z okna okolí a najednou vidí, že se směrem do jejich pokoje velikou rychlostí blíží nějaké neznámé těleso. Okamžitě popadne Artemise a matraci a těsně před vlétnutím bomby (to už bylo Butlerovi jasné) vyskočí z třetího patra rovnou dolů na zem. Oba pád přežijí pouze s pár zlomenými žebry a hned po jejich dopadu bomba vybouchne. Oba jsou teď v bezvědomí.
Mezitím dorazí Myrta, ale Opal ji také málem zabije. Myrtu zachrání její speciální helma a navíc z helmy jsou na policejní ústředí vysílány životní informace dotyčného. Helma se rozbije a tak životní informace naznačují smrt. To se hodí, když po vás jde celá skřítkovská policie. Poté Myrta vezme Artemise z místa pádu do provizorně udělaného bunkru a snaží se mu oživit vzpomínky, které mu byly před rokem vymazány, ale opět je Opal přepadne a zajme. Tentokrát je odveze do podzemí a nechá je napospas trollům. Tentokrát to vypadá opravdu vážně.
V tento okamžik se Sláma Hraboš dozví o záležitosti s velitelem Břízným a uteče z policejního zajetí, aby Artemisovi obnovil paměť pomocí počítačového disku, který si pro něj Artemis připravil minulý rok těsně před výmazem paměti. Ve Fowl Manor se setká s Butlerem. Tem mu nejprve nic nevěří, ale když si disk prohlédne, okamžitě se mu paměť vrátí. Rozhodnou se, že se vydají hledat Artemise a Myrtu.
Myrta s Artemisem se už připravují na smrt, ale v posledním okamžiku je Sláma s Butlerem zachrání. Momentálně je celá čtyřka kompletní a Opal se má čeho obávat. Poté všichni nasednou do letounu, který Sláma ukradl, aby mohl zachránit Myrtu s Artemisem. Teď je čas na to, aby se Artemisovi vrátily vzpomínky na skřítky. A tak si pustí disk, který si nedávno prohlédl i Butler. Během chvilky má všechny dříve známá fakta zpět ve své hlavě.
Opal Koboi se nechala plasticky operovat na člověka a vyhlídla si vědce Giovanniho Zita, aby ho pomocí mesmeru přinutila poslat sondu do středu země. Samozřejmě mu poskytne tu správnou techniku. Chce, aby lidi našli skřítky, ona rozpoutá mezidruhovou válku a dodá lidem takové zbraně, pomocí kterých by lidé skřítky porazili.
V podzemí Klusákovi přijde podezřelé, že se všechno děje tak najednou. A navíc je to všechno ve stylu Opal Koboi. Radši udělá podrobné testy, aby zjistil, jestli je to opravdu ona, která leží na Argonově klinice. Pomocí své moderní techniky zjistí, že je to klon. Podaří se mu vyhledat Myrtu pomocí lokátoru umístěného v jejím obleku. A zjistí, kde je a že žije. Okamžitě na místo vyšle nadzvukovou stíhačku.
Zitova sonda už je dost hluboko, ale Opal ji chce namířit na město Jistota, a tak na určitém úseku její cesty umístí tvarované nálože. Tím změní její dráhu. Toho si je Myrta vědoma a pomocí různých sledovacích zařízení její letoun najde. Artemis vymyslí geniální plán. Pošle zkušeného zloděje Slámu Hraboše, aby v letounu Opal Koboi přemístil a schoval nálože, které mají změnit dráhu sondy a místo nich tam umístit komunikátor. Když se Sláma vrátí zpět, Myrta se spojí s Opal a řekne jí, že nálože ukradla. Opal se chce svých nepřátel konečně zbavit a odpálí nálož. Dvacet vteřin před výbuchem Opal zjistí, že nálož má na své palubě, ale to už je na deaktivaci pozdě. A tak se i s bratry Brillovými evakuuje, ale všechny tři chytí posádka Klusákova nadzvukového letadla.
Poté Myrta Radě dokáže svoji nevinu. Ale novým velitelem LEPReko se stal protivný gnóm Sool. Myrta podá na policii výpověď a spolu se Slámou se stane soukromým detektivem. Artemis s Butlerem se vrátí domů. Opět všechno dobře dopadlo, až na smrt velitele Břízného.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Michal Marek, 19.11.2006

­­­­

Diskuse k výpisku
Eoin Colfer - Artemis Fowl - Opalin podrazMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)