ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Colfer Eoin (*14.05.1965)

­­­­

Artemis Fowl (2)

Dvanáctiletý Artemis Fowl, syn bohatého a vlivného zločince, uneseného ruskou mafií, se snaží rozmnožit rodinné bohatství. Zlato nechce získat žádnou jednoduchou krádeží, ale velmi netradičním způsobem: pokouší se vystopovat skřítčí národ. Artemis si totiž myslí, že je na světě příliš mnoho zmínek o skřítcích, leprikónech, plivnících a jiných stvořeních, aby byly všechny vymyšlené. Proto podle internetu zjistí nejčastější výskyt těchto stvoření a vydá se je hledat. Po tříměsíčním pátrání nalezne jemu zatím neznámou kapitánku Myrtu Krátkou, leprikóna z elitní zásahové jednotky skřítků LEPReko, která si jde obnovit své kouzelné síly do Irska, poblíž Taury – posvátného místa skřítků. Po krátké potyčce s Artemisovým tělesným strážcem Butlerem leží na sedadle auta a Artemis mezitím rozebírá její helmu a snaží se z ní vyndat součástku, která umožňuje jejich sledování skřítky. Po úspěšném vyjmutí ji Artemis připevní na loď, která odjíždí z Irska, čímž zavede skřítky na falešnou stopu. Po dlouhé cestě dojedou do Artemisova sídla, kde se Myrta probere a seznámí s Butlerovou sestrou Julií, kterou si velmi oblíbí. Přesně podle Artemisových výpočtů se po dvou dnech skřítci dozví, kam kapitánku Krátkou odvezl a během dalších dvou dní vyroste kolem Artemisova sídla doslova tábor skřítků. Aby skřítci zabránili jakémukoli objevení jejich ležení, spustili nad sídlem časovou oponu, která na 24 hodin přenese sídlo mimo čas. To znamená, že dům na 24 hodin zmizí z povrchu zemského. Když si Artemis všimne, že jeho spící nemocná matka, která se zhroutila z únosu svého manžela, zmizela ze svého pokoje i s postelí, napadne ho, jak vyzrát na časové pole. Po vyjednávání Artemise se skřítky vyjde najevo, že Artemis chce 30 milionů dolarů ve zlatě. Po neúspěšných pokusech přesvědčit ho, že časovému poli neunikne, to skřítci vzdají. Bratr jednoho z velících důstojníku vyšle do domu trolla. V tom samém okamžiku se do domu prohrabal také kleptomanský permoník, aby zničil všechnu techniku skřítků, která jim byla odcizena. Mezitím se Myrtě povedlo získat své kouzelné schopnosti a zhypnotizovat Julii, aby jí otevřela dveře cely. Permoník Sláma mezitím ukradl část výkupného, o kterém si myslel, že mu vystačí až do konce života a přidělal své sledovací zařízení na králíka, kterého nechal zavalit hlínou, aby to vypadalo, že je mrtev. Velící důstojník Břízný se rozhodl odevzdat výkupné a poté Artemise zneškodnit tzv. Modrou sprchou – skřítčí biobombou. Artemis propustil Myrtu s půlkou výkupného za to, že mu vyléčila matku. Poté rozpustil Butlerovi, Julii a sobě uspávací prášek, čímž unikli časovému poli a podle skřítčích zákonů bylo zlato jejich. Artemis ho uložil na své tučné konto, jeho matka se uzdravila a všichni žili šťastně až do dalšího dílu.

VLASTNÍ NÁZOR:

Tato kniha byla poměrně dlouhá a pro čtení náročná. Ač jsou jejím námětem skřítci a jiná jim podobná stvoření, není tato kniha pro děti předškolního věku. Každému by se asi nelíbila, ale mě velmi zaujala a už dlouho jsem nečetl něco tak zajímavého, dobře promyšleného, ale i vtipného a sarkastického.

CITÁT Z KNIHY:

"Celá operace probíhala podle plánu, dokud ta vaše žena nenapadla našeho zástupce." "Zástupce?" málem se zalkl Klusák. "Tak najednou je troll zástupce?" "Ano. Je. A ten člověk z něj nadělal sekanou. Už mohlo být úspěšně po všem, nebýt neschopnosti vašeho oddělení."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ||G|| Fast Bullet, 25.04.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Eoin Colfer - Artemis Fowl (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)