ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Colfer Eoin (*14.05.1965)

   
­­­­

Artemis Fowl - Operace Arktida (2)

Artemis je právě na nuceném, zbytečném vyšetření u psychologa doktora Po, když mu Butler (jeho osobní strážce) zavolá, že přišel e-mail od ruské mafie s videem jeho otce, jehož loď byla mafií potopena před 2 lety. Artemis i Butler ví, že každou chvíli od ruských zločinců přijde žádost o výkupné. A tak ihned přemýšlí, jak se nepozorovaně dostat do Ruska.
Mezitím v podzemí Myrta Krátká (členka skřítčí policie zvané LEPReko) se svým kolegou Vrabym Vrbenou hlídají terminál a nachytají a zneškodní dva skřety, kteří se snažili propašovat přes terminál zakázané zboží. Zjistí se, že skřeti jako zbraně používají dávno zakázané skřítčí zbraně "Čumáky" a mají je předělané na napájení lidskými alkalickými bateriemi.
Skřítci samozřejmě podezírají Artemise (kvůli únosu Myrty Krátké, který se odehrál zhruba před rokem), že jim je dodává, protože skřeti jsou tak "tupí", že by to sami nevymysleli. Proto ho dopraví do podzemí k výslechu. Tam Artemis dokáže, že s tím nemá nic společného a slíbí, že skřítkům pomůže viníky dopadnout, pokud oni mu na oplátku pomůžou zachránit otce.
A tak se Butler, Artemis a Myrta vypraví do na povrch najít člověka, který baterie skřetům dodává. Zanedlouho vypátraly, že dotyčný je Pařížan Luc Carrére, ale nejedná z vlastní vůle, ovšem je donucen hypnotickým kouzlem, které skřítci ovládají. Poté se vrátí do podzemí za velitelem Břízným a dohodnou se, že zjistí, kdo skřety organizuje, ale nejdříve pojedou do Ruska zachránit pana Fowla. A tak se Butler, Artemis, Myrta a velitel Břízný vydají na cestu. Během pěšího pochodu je přepadnou 3 skřeti, ale naše družina jejich útoku úspěšně odolá.
V tomto okamžiku v podzemí ovládají město skřeti, Klusák (kentaur - policejní technik) pomocí různých počítačových programů zjišťuje, kdo by za podvodem mohl stát a přijde na to, že za celým podvodem stojí člen LEPReko Briar Vavřín. Ale těsně před tím než o tom někoho informuje, zastudí ho na zádech pistole dotyčného policisty. Klusák ho chce vyřadit z boje pomocí svých obraných systémů, ale zjistí, že jsou všechny mimo provoz a s nimi dokonce i všechny střelné zbraně, kromě Čumáků. Poté se zjistí, že celou Klusákovu kancelář někdo sleduje. Za tím může stát pouze jediná osoba: Opal Koboi. Město se hroutí. Vavřín Klusáka uvězní v jeho vlastní kanceláři a před vedením města (Radou) tvrdí, že Klusák za vším stojí a zamknul se ze strachu do své kanceláře. Klusákovi se později podaří kontaktovat velitele Břízného. Ti tak přeruší pozemní záchranou operaci a rozhodnou se vyhledat permoníka Slámu Hraboše. Pro toho nebude žádný problém dostat se do laboratoří Koboi, aby se zamezilo dalšímu nekalému dění. To se jim také zanedlouho podaří.
Sláma je do laboratoří opravdu dostane a Artemis, Butler, Myrta a Břízný zastaví Opal i Vavřína. Poté vysvobodí Klusáka a vyjasní celou událost Radě. Teď je řada na pana Fowla. I toho se zanedlouho podaří zachránit, ale při potopení lodi přišel o nohu. Hlavní zásluhu na záchraně má samozřejmě Myrta. Teď se Artemis a Butler musí rozloučit se skřítky a vydat se domů. Konečně je jeho rodina kompletní.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Michal Marek, 14.11.2006

­­­­

Diskuse k výpisku
Eoin Colfer - Artemis Fowl - Operace Arktida (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)