ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Colfer Eoin (*14.05.1965)

­­­­

Artemis Fowl a časový paradox

- díl v sérii: 6

Tentokrát čelí Artemis Fowl svému prozatím největšímu nepříteli. Sobě samému!
Artemisova matka onemocněla. To, co zpočátku vypadalo jako obyčejná chřipka, se náhle promění v nebezpečnou chorobu. Artemis se tedy rozhodne povolat na pomoc své přátele ze skřítkovského Národa a vydává se na cestu v čase s kapitánkou Myrtou Krátkou po svém boku, aby se utkal se svým mladším JÁ a zmocnil se posledního vzácného hedvábného lemura sifaku. Jedině z jeho mozkomíšního moku lze totiž získat lék.
Nenechte si ujít další strhující dobrodružství plné elfů, gnómských run a "dvou" mladých geniálních zločinců!

Po návratu z Bezčasí se Artemisův život docela změnil. Předně se pořád vyrovnával s tím, že ztratil tři roky života. Užíval si své dva bratry, návrat otce a spokojenou matku. Jenže nic netrvá věčně. Jeho matka onemocněla záhadnou nemocí, kterou se Artemis pokusil kouzlem neúspěšně vyléčit. Takže nezbylo nic jiného než požádat o pomoc Myrtu a Klusáka. Myrta se svou opravdickou kouzelnou sílou určitě matce pomůže. Jenže to, co se dozvěděl, Artemise vůbec nepotěšilo. On sám, tedy vlastně jeho desetileté JÁ, zničilo jediný lék, který mohl matce pomoci. Ale když máte za přítele démona, jenž ovládá čas, není ještě nic ztraceno.
Artemis se spolu s Myrtou vypravili na Fowl Manor před osmi lety. Měli jen vzít klec s lemurem, kterého chtěl malý Artemis prodat, aby získal peníze na záchrannou výpravu pro otce. Jenže Artemis podcenil sám sebe. Nebo se něco dělo jinak než kdysi? Artemis s Myrtou nepochopitelně skončili zamčení v pancéřovaném kufru Bentleye. A stejně nepochopitelně je z něho osvobodil Sláma Hraboš, jehož v té době vlastně vůbec neznali. Protože se Artemis nevzdává, vydali se do ZOO, kde chtěli lemura tentokrát opravdu získat. Jenže zase něco nevyšlo. Artemis s Butlerem byli před Artemisem a Myrtou pořád o krok napřed a opičku jim zase vyfoukli. Artemisovi zbyla poslední šance, jak zvíře dostat. Zmařit předání lemura v Maroku skupině extinkcionistů vedené výstředním doktorem Kronským. Artemis si byl tentokrát jistý, že průběh akce si pamatuje přesně a i kdyby se jeho mladší JÁ pokusilo svůj plán dokončit, nenechá se zaskočit. Jenže...Sláma sice lemura získal, ale Butler zajal Myrtu. A jelikož mladší Artemis svoje sliby plní, nabídl doktoru Kronskému právě ji.
Na večírku extinkcionistů, kam se Artemis dostal, zjistil dvě věci. Že za vším zase stojí šotka Opal Koboi a že podcenil své mladší JÁ. Z pekelné situace je nakonec vytáhl Sláma. Pak už stačilo dostat se jen zpátky na Fowl Manor, naskočit do proudu času a vrátit se zpět. Ale to by na ně v rodinném sídle nesměl čekat mladší Artemis s Butlerem, které oba moc zajímalo, co je to "proud času". I když desetiletý Artemis byl cynik, nakonec jeho zvědavost, genialita a láska k matce zvítězily a on pomohl svému staršímu JÁ.
Je krásné po dlouhé cestě zjistit, že by se události v přítomnosti nestaly, pokud by se Artemis nevrátil do minulosti. Časový paradox.
Ale počkat, počkat! Co bylo napsáno na konci? Když se desetiletý Artemis probudil ve své posteli, připadal si z nějakého důvodu šťastný. Co by mohlo vysvětlit jeho optimistickou náladu? Něco ze snu, co se mu zdál. Plán. To je ono. Sen. O čem to bylo? V koutku úst mu zaškubalo lstivým úsměvem. Něco o skřítcích!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: yawe, 29.09.2010

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Eoin Colfer - Artemis Fowl a časový paradoxMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)