ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Colfer Eoin (*14.05.1965)

   
­­­­

Seznam přání (2)

Příběh pro starší děti na pomezí fantasy a sci-fi, opepřený dávkou černého humoru, v němž čtrnáctiletá Meg bojuje o to, zda po smrti vstoupí do pekla, či do nebe.
Během chvilky se život Meg Finnové obrátí vzhůru nohama. Poté, co spolu s Krkounem přepadne penzistu, dojde mezi nimi k ostré hádce, která končí jejich smrtí. Zatímco Krkoun si to zamíří rovnou do pekla, s Meg je to složitější. Počet zlých a dobrých skutků je totiž v rovnováze. Dostává tak ještě jednu šanci. Svatý Petr ji posílá zpět na zem, kde má pomoci právě onomu přepadenému penzistovi. Tím se zvýší počet jejích plusů a ona bude moci být vpuštěna do nebe. Peklo se však její duše rovněž nechce vzdát, a proto se jí pokusí konání dobrých skutků všelijak překazit.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2006 (1. vydání). Z anglického originálu The Wish List přeložila Veronika Volhejnová. Počet stran: 214. ISBN: 80-00-01903-5.

OBSAH:

Meg Finnová, Krkoun Brennan a jeho pes Rafan se chystali vykrást dům starého pana Lowrieho McCalla. Jakmile se vplížili dovnitř, McCall se vzbudil a měl u sebe brokovnici. Rafan zpozoroval nepřítele a zahryzl se Lowriemu McCallovi do kotníku. Meg se lekla a snažila se starému pánovi pomoci, vzala mu brokovnici a mířila na Brennana. Krkoun nakonec psa odvolal, ale vzal Meg brokovnici. Chtěl si to vyřídit i s Meg, protože šlo o jeho pověst, nevěřil, že to nikomu nepoví. Meg se rozhodla utéct, ale Krkoun i pitbull běželi za ní. Doběhla do slepé uličky s plynovou nádrží. Brennan na ni mířil brokovnicí. Vystřelil a brok narazil do plynové nádrže. Oba byli v tu ránu mrtví...

Meg letěla dlouhým temným tunelem. Tunel se rozdvojoval na cestu dolů do pekla, když máte červenou auru, a nahoru do nebe, když máte modrou. Nebyla v tom tunelu sama. Byl tam i Krkoun. Jeho to táhlo přímo do pekla. Meg věděla, že tam skončí taky.
Nikdy neměla zrovna ukázkový život. Její maminku před nedávnem srazilo auto a ona zůstala s jejím nevlastním otcem Francem, kterého nenáviděla.
V poslední chvíli ji ale něco postrčilo směrem nahoru. Všimla si, že ona má auru fialovou. Svatý Petr jí řekl, že dobro a zlo jsou u ní v rovnováze, tak se musí vrátit na zem jako duch a vysloužit si nebe tím, že pomůže tomu, komu ublížila.

Když se Meg vrátila, objevila se právě v bytě Lowrieho McCalla. Převyprávěla Lowriemu, co se jí stalo, a že mu musí pomoci splnit přání. Jsou to čtyři chybná rozhodnutí, která v životě udělal a která chtěl do konce svého života napravit.
Meg a Lowrie se tedy vydali na cestu po Irsku - na cestu za splněním Lowrieho snů a zároveň za "zmodráním" Meginy aury.

Prvním přáním bylo políbit Sissy, ženu, jíž Lowrie kdysi dávno nepolíbil. Jak Meg zjistila, ta žena byla Cicely Wardová, nejslavnější babička v celém Irsku.

Mezitím peklo vyslalo Krkouna, aby zabránil Meg ve splnění Lowrieho přání. Když už jí Krkoun našel, byli v televizi. Jakmile McCall políbil Sissy, zasáhlo Krkouna stoprocentní dobro a zmizel zpátky do pekla. Megina aura trochu zmodrala.

Když splnili i druhé přání - kopnout míč do brány v Croke Parku - Meg už docházely síly.
Třetím přáním bylo dát pěstí starému nepříteli Brendanu Ballovi. Meg se to moc nezamlouvalo. Lowrie si uvědomil, že se Ball změnil, a tak si své přání rozmyslel. Meg chtěla využít Lowrieho nesplněné přání pro sebe a šla dát pěstí svému nevlastnímu otci. Netušila však, že tam na ni čekal Krkoun v těle Franca.
Utekli, aby splnili čtvrté, poslední přání. Plivnout z Moherských skal. Už stáli na vrcholu skály, když se k nim přiřítil Krkoun a skočil po Meg. Lowrie to musel zvládnout sám. Meg už vypršel čas a musela se vrátit do tunelu. Nakonec se dostala do nebe, ale bylo jí líto, že už Lowrieho nikdy neuvidí. Lowrie přece neudělal nic tak zlého, aby po smrti nemohl do nebe.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Klaudia, 03.03.2012

­­­­

Diskuse k výpisku
Eoin Colfer - Seznam přání (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)