ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Lustig Arnošt (*21.12.1926 - †26.02.2011)

­­­­

Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou (9)

  • podtitul: I ten nejslabší může udělit bezpráví lekci
  • kompozice: chronologická
  • styl vyprávění: er-forma
  • počet kapitol: 3

Novela Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou byla vydána roku 1964. Arnošta Lustiga inspirovaly 2 skutečné události, jež v díle spojil a vznikla tak kniha, kterou napsal za jediný den. Z dobových recenzí můžeme usoudit, že kniha slavila veliký úspěch. Kupříkladu Vladimír Novotný o ní říká: "Lustig vytvořil tragický hymnus na krásu a skloubil ho s velkou stylistickou suverenitou s dikcí moderního žalmu, aby mohl popsat jednu z bezpočtu brutálních epizod smrti."

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Mladá fronta v Praze roku 2011 (1. vydání tamtéž). Počet stran: 131. ISBN: 978-80-204-2399-3.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Arnošt Lustig se narodil 21. prosince 1926 v Praze. Pocházel z chudších poměrů. Studoval reálku, avšak roku 1941 byl vyloučen kvůli své židovské rase. Byl vězněn v mnoha koncentračních táborech (Terezín, Osvětim, Buchenwald). Ke konci války uprchl z transportu do Dachau, posléze se ukrýval v Praze. Po válce začal studovat na Vysoké škole politických a sociálních věd, přispíval do novin a časopisů. Pracoval jako redaktor rozhlasu, vstoupil do KSČ. Po invazi vojsk Varšavské smlouvy roku 1968 se s rodinou usadil v USA. Zemřel na rakovinu 26. února 2011 v Praze.

TÉMA:

  • touha židovských obchodníků navrátit se zpátky do USA s pomocí nacistů, leč ti z nich chtějí vymámit jen peníze a poslat je do plynových komor
  • příběh polské herečky, jež zastřelila nacistu jeho vlastní zbraní, aby se vyhnula osudu v plynové komoře

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Nějakým způsobem spojit dvě historické události, aby z toho vznikl dokonalý příběh, poukazující na nacistické pohrdání Židy, po kterých nacisté chtějí jen jedno - peníze.

ŽÁNR:

Psychologická novela napsaná podle historických událostí z roku 1943.

OBSAH:

Příběh začíná v době, kdy skupina zámožných Židů přijíždí z Itálie do koncentračního tábora Osvětim, kde se jich ujímá poručík Brenske. Zároveň přijíždí i transport polských Židů, mezi nimiž je i Kateřina Horovitzová. Ta zaslechla, jak Brenske k boháčům promlouvá, že je odvezou zpět domů do USA, a tak Kateřina hned křičí, že chce s nimi, že nechce umřít. Díky Cohenovi se nakonec dostává do jejich skupiny (za 100 franků ji Cohen odkoupil od Brenskeho).

Cohen se o ni stará jako o nemluvně, nechá jí ušít kožich a kabát, aby se na cestu připravila. Při setkání s krejčím se Kateřina snaží dozvědět nějaké informace o své rodině, avšak marně, on odmítá mluvit. Židé byli následně posazeni do vlaku každý odděleně, Kateřina je v kupé s Cohenem, chce se jej také zeptat na svou rodinu, leč má strach, mohl by to někdo ze stráží uslyšet.

Čas od času obcházel kupé Brenske a mámil z boháčů peníze. Věděl, kolik mají na svých švýcarských účtech. Pomalu začínají chápat, že se do Ameriky nedostanou, akorát je Němci zruinují a nechají kdesi na pospas smrti...

Pak nastane problém s pasy, protože Kateřina žádný nemá, a tak se musí oženit s Cohenem, aby mohli pokračovat dál. Vlak odstaví v táboře...

Po svatbě Brenske odvede Židy k plynovým komorám, kde se mají umýt, je to nutné pro pokračování cesty. V tu chvíli již všichni ví, co bude následovat. Když ovšem vstupovali Židé do komory, Kateřina přiskočila k jednomu německému vojákovi a jeho vlastní pistolí jej zastřelila. Komando poskládané z Židů pak odvedlo Židy s Kateřinou a Cohenem do plynových komor, kde je postřílelo.
Bohužel je to realita, taková komanda skutečně existovala (Sonderkommanda), uklízela mrtvé Židy, pomáhala dozorcům a taky vraždila ostatní Židy...

HLAVNÍ POSTAVY:

Kateřina Horovitzová - mladá pěkná polská tanečnice, srdnatá, avšak Židovka
Bedřich Brenske - důstojník SS; chamtivý, manipulátor s lidmi, inteligentní
Herman Cohen - bohatý Žid, jejich mluvčí; pomůže Kateřině před smrtí; obětavý
rabín Dajem a krejčí - dvojice Židů z Osvětimi dosazena autorem, aby pomáhali s pochopením děje čtenáři a odhadovali budoucnost

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

  • autor používá spisovnou češtinu, používá německé výrazy (např. fortel)
  • využití slov z židovského prostředí (rabín)
  • Lustig se zaměřuje zejména na psychiku postav

KONTEXT AUTOROVY TVORBY:

Jedná se o vrcholné dílo autorovy tvorby, za které obdržel mnohá ocenění. Bylo napsáno v roce 1964 za velmi krátkou dobu.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou mě velice zaujala. Autor spojil dohromady dvě historické události a řekl bych, že se mu to povedlo na výbornou.

Celkově mi přišlo dílo srozumitelné, akorát se často odklánělo od hlavního děje, popisovalo tehdejší poměry německých vojáků a Židů, což může leckoho při čtení příběhu zmást.
Já jsem naštěstí vše pochopil správně a jsem velice rád, že si můžeme díla tohoto typu dnes přečíst.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Getner, 13.02.2018

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Arnošt Lustig - Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou (9)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­