ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Lustig Arnošt (*21.12.1926 - †26.02.2011)

   
­­­­

Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou (10)

 • podtitul: I ten nejslabší může udělit bezpráví lekci

Kateřina je 19letá tanečnice z Varšavy. Kniha začíná příjezdem jejím i dalších Židů včetně dvaceti bohatých obchodníků do koncentračního tábora v Osvětimi. Tito muži, zadržení v červenci roku 1943 v Itálii, mají být vyměněni za důležité německé důstojníky. Pod vidinou peněz na jejich švýcarských účtech se jich ihned ujímá velitel tajného oddělení a vrchní důstojník SS Bedřich Brenske. K mužům se na na žádost pana Hermana Cohena nakonec připojuje i krásná Kateřina. Brenske slibuje mužům záchranu - vlak je má tajně převézt do Hamburku, odkud mají být lodí přepraveni do Ameriky. Muži musí na Brenskeho žádost platit říšské bance neustálé výdaje za náklady spojené s cestou - někteří začínají o pravdivosti celé záchranné akce pochybovat, včetně Kateřiny a pana Rappaporta-Liebena, jenž je po příjezdu k lodi vojáky ve vlaku dokonce zastřelen. Nástup na loď se neuskuteční a vlak se opět rozjede do Osvětimi. Brenske to lživě zdůvodní tím, že spolupráce s příbuznými obchodníků se nezdařila, a tak je jejich jedinou šancí odjezd do Švýcarska. Předtím je však nutné projít dezinfekcí v osvětimském koncentračním táboře. Po příjezdu do tábora jsou proto muži spolu s Kateřinou odvedeni do svlékárny. Kateřina, které již docházejí všechny souvislosti a ví, že do sprch si všichni půjdou pro smrt, se za pomalého svlékání najednou rozeběhne k jízlivému vojáku Horstu Schillingerovi, vytrhne mu zbraň a postřelí jej, stejně jako jeho spolupracovníky. Po Kateřinině střelbě jsou všichni nazí přítomní zahnáni komandem vězňů v mundúrech do místnosti se sprchami, kde jsou následně vojáky, s Bedřichem Brenskem v čele, zastřeleni. Mrtvola Kateřiny je poté na výstrahu vystavena vedle spalovny se sušárnou vlasů, kde se s ní tesklivým zpěvem loučí jen rabín Dajem z Lodže.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Mladá fronta v Praze roku 2011. Počet stran: 131. ISBN: 978-80-204-2399-3.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Arnošt Lustig byl český spisovatel, který svůj styl opíral o bohaté životní zkušenosti. V patnácti letech byl odsunut do terezínského ghetta, později prošel tábory Osvětim a Buchenwald. Roku 1945 uprchl z transportu smrti do Dachau a skrýval se v Praze. Po válce studoval žurnalistiku a působil jako novinář. V 50. letech minulého století uprchl do Izraele. V roce 1968 odešel přes Itálii do USA, kde přednášel na univerzitách.

OBSAH:

Kniha vypráví o devatenácti židovských pánech, Hermanu Cohenovi (jejich zástupci) a Kateřině Horovitzové, mladé tanečnici, již pan Cohen zachránil z příjezdové rampy v koncentračním táboře a vzal si ji jako svoji svěřenkyni.

Děj začíná v synagoze, postavené vedle tábora. Další dění je vyprávěno očima krejčího, který na zavolání šil panu Cohenovi cestovní oblek, popisuje svůj pohled na Kateřinu a nepřímo se dozvídáme, že zbytek její rodiny byl zabit.

Oněch dvacet pánů a jedna dáma mají být vyměněni za německé zajatce Američanů, přičemž výměnu z německé strany má na starosti nadporučík Bedřich Brenske, jenž se ze začátku snaží vyhovět všem jejich přáním a potřebám. V průběhu však po pánech chce čím dál více peněz.

Po došití obleku všichni nastoupí za soumraku do vlaku, vydávají se do přístavu, z nějž mají doplout lodí do Ameriky. Uprostřed cesty však náhle nastane problém - Kateřinu nelze připsat do cestovního pasu Hermanu Cohena. Jediným řešením je svatba, ta je však podle pana Brenského a německých zákonů možná jen v táboře. Celý vlak se proto vrací zpět, přičemž pan Brenske tahá z pánů další peníze (což se jim přestává líbit). Při návratu do tábora někteří z pánů uvidí hrůzy, které se tam odehrávají a přestávají nadporučíkovi věřit.

Jakmile jsou pan Cohen a Kateřina oddáni, vlak opět vyjíždí a zastavuje až v přístavu Hamburk. Cestujícím se naskytne pohled na loď Německo (Deutschland), se kterou mají odjet. Jenže pan Branske ještě jednou po pánech požaduje peníze, které však již nemají, a tak píší rodinám. Nadporučík však pod záminkou, že rodiny neodepisují, posílá celou výpravu opět do tábora, kde mají projít dezinfekcí před cestou do Švýcarska.

V tomto momentě začíná dějový zlom. Páni a dáma jsou vehnáni do svlékací komory.
Kateřina však při svlékání praští přezkou do oka poručíka Schillingera, vytrhne mu jeho služební pistoli a střelí jej do břicha, následně postřelí i jeho zástupce. Nakonec však zasahuje komando (mezi kterým je i krejčí) a zažene nahé muže a dámu do sprch, kde jsou nakonec všichni do jednoho postříleni.

Kniha končí modlitbou rabína Dajema nad mrtvým tělem Kateřiny Horovitzové: "Ty má maličká, ty má něžná, ty má statečná. Pochváleno budiž tvoje jméno, dříve než jméno boží. Ty má kurážná, ty má bojující. Stokrát budiž pochváleno tvoje jméno."

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

Kateřina Horovitzová - mladá Židovka; pocházela z chudé rodiny (matka, otec, děd a šest sester); krásná černovlasá tanečnice; její postava se mění; ke konci nebojácná a smířená, vše jí dochází, pokusí se vzepřít
Herman Cohen - bohatý americký Žid; vezme do ochrany Kateřinu; mluvčí všech pánů; dobrosrdečný; váží si života víc než peněz; snaží se pomoct
pan Bedřich Brenske - velí "výměně" zajatců; prolhaný, přetváří se, předstírá soucit, snaží se vlichotit; představuje německou propagandu

CHARAKTERISTIKA DÍLA:

 • novela
 • chronologická kompozice
 • er-forma
 • intrikářství, lhaní, vydírání
 • ke konci rychlý dějový spád
 • poukazuje na krutost Němců během 2. světové války
 • děj se odehrává v některém z koncentračních táborů mezi roky 1942-43
 • tři kapitoly

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

 • dlouhé monology (hlavně pan Brenske)
 • obsáhlé popisy
 • téměř žádné odstavce
 • přísloví (např. Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá)
 • hrubá slova, vulgarismy (ze stran vojáků)
 • zdrobněliny (často myšlené sarkasticky)
 • dlouhé myšlenky
 • alegorie a narážky

TEMATICKÝ PLÁN:

Hlavní téma - zacházení s Židy během 2. světové války
Motivy - peníze; touha po svobodě; klam; smrt
Vedlejší témata - svatba Kateřiny a Hermana; pokus Kateřiny zachránit rodinu; šití obleku; smrt Rappaporta-Liebena

MOJE HODNOCENÍ:

Když jsem knihu četla, cítila jsem neustálé napětí a nevěřila jsem, že se někomu podaří uniknout. Pokaždé když přišel pan Brenske žádat o další peníze, cítila jsem vnitřní odpor, znechucení a zlost. Konec je velmi rychlý a složitě popsaný, musela jsem si jej přečíst dvakrát, abych mu porozuměla.

UKÁZKA:

"Musela se zaklonit trochu dozadu, aby tam dosáhla; ohnula ruku prudce v lokti a najednou strhla bělostný, jemně prošívaný kus prádla a udeřila přezkou na druhém konci Horsta Schillingera mezi oči. Bylo to nenadálé ve chvíli, kdy se nejsrdečněji smál; oslepila ho i překvapením, kromě bolesti, protože touto svlékárnou prošlo už tisíce lidí poslušných jako ovce, a nikdy se mu ni podobného nestalo."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: varmeckav, 02.01.2020

­­­­

Diskuse k výpisku
Arnošt Lustig - Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou (10)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­