ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

King Stephen (*21.09.1947)

­­­­

Řbitov zviřátek (3)

Rodině Creedových se splnil jejich sen. Překrásný starý dům v malebném prostředí ve státě Maine je konečně jejich. Zdravé, rozkošné dítě, krásný manželský vztah. Avšak něco hrozivého čeká zcela nedaleko za kopcem, o čemž doktor Creed a jeho rodina zatím nemají ani ponětí... Objevuje se Cosi, co mrazí krev v žilách. Cosi strašlivějšího než sama smrt.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství BETA v Praze roku 2003 (2. vydání). Z anglického originálu Pet Sematary přeložil Ivan Němeček. Počet stran: 333. ISBN: 80-7306-065-5.

OBSAH:

Manželé Louis a Rachel Creedovi se společně se svými dvěma dětmi (starší Eileen a mladším Gagem) a kocourem Churchem stěhují z rušného Chicaga do klidného městečka Ludlow. Krátce po příjezdu se seznámí se svými postaršími sousedy - Judem a Normou Crandallovými. Zvláště s Judem se Louis ihned spřátelí a zakrátko se stane jeho večerním rituálem, že s ním bude posedávat na verandě u plechovky s pivem.

Celá rodina se pomalu sžívá s novým prostředím, i přes počáteční problémy, které jim z velké části pomáhají překonávat ochotní sousedé. Jud jednoho dne splní slib, který dal malé Eileen hned při příjezdu, a vyvede celou rodinu na krátký výlet, aby jim ukázal, kam vede stezka za jejich domem. Ukáže se, že na její trase leží hřbitov, kam místní děti po léta pohřbívají svá mrtvá domácí zvířata. Říkají mu svou dětskou řečí "řbitov zviřátek". Toto místo se později stane důvodem hádky mezi Louisem a Rachel. Rachel je přesvědčena, že jakýkoli kontakt se smrtí je pro její děti špatný. Sama si smrti v mládí užila víc než dost - musela se často starat o svou sestru postiženou míšní meningitidou a byla přítomna i u její nelehké smrti, což v ní zanechalo své následky.

Louise čeká první den v nové práci na postu lékaře na místní univerzitě. Hned na úvod mu přivezou chlapce, kterého při běhání srazilo auto. Jmenuje se Victor Pascow a umírá na koberci kliniky. Po své smrti však Louise znovu navštíví a zavede jej na řbitov zviřátek, o kterém mu vypráví. Louis si nejprve po probuzení myslí, že to byl jen sen, když se však podívá na svoje nohy od bláta a jehličí, pojme ho hrůza. Jeho mysl se však snaží tuto až moc reálnou skutečnost vytěsnit.

Jednoho dne postihne Normu slabý srdeční záchvat. Naštěstí je Louis zrovna v domě a jelikož je povoláním lékař, umí ji zachránit. Hlavně díky němu budou následky kolapsu pro Normu menší, než by mohly být, kdyby se Louis neobjevil včas.

Rachel odjíždí s dětmi ku příležitosti díkuvzdání na pár dní za svými rodiči. Louis zůstává sám doma, protože se svým tchánem nemá dobré vztahy a mezi jeho největší přání rozhodně nepatří se s ním setkat. Jednou večer za ním přijde Jud s tím, že na silnici leží nějaká mrtvá kočka. Louis zjistí, že je to Church a bojí se, jak to vysvětlí Eileen, jež se Churchovy smrti přímo panicky obává. Jud se cítí povinen mu nějak oplatit záchranu Normy. Zavede ho na místo, které leží kus od řbitova zviřátek, kde Churche pohřbí. K Louisovu překvapení se druhého dne Church vrátí, je však jiný než předtím. Jeho chůze je spíše klátivá než ladně kočičí, smrdí hlínou a i jeho povaha se stala horší - loví ptáky a myši a dělá mu potěšení je cupovat.

Jud Louisovi poví o mikmackém pohřebišti a o jeho moci oživovat mrtvé. Sám tam prý kdysi zakopal svého psa, když zemřel. Zároveň mu ale klade na srdce, že to místo je velmi nebezpečné a že by si s ním neměl zahrávat. Poslední dobou prý cítí, jako by se moc pohřebiště zvětšovala. To nevědomky pozná zvláště Eileen, které se zdají prorocké sny - ve spánku viděla, jak Church zemřel.

Po čase umírá Norma. Celá rodina, kromě Rachel, která má z pohřbů panický strach, se zúčastní posledního rozloučení s nebožkou. Při této příležitosti Louis vysvětlí Eileen, co je to smrt a jaký pohled na ni mají lidé vyznávající různá náboženství. Rachel se poté Louisovi svěří s tajemstvím o své sestře, čímž mu osvětlí svůj strach ze smrti a se vším s ní spojeného.

Život plyne poklidně dál. Jeho šťastnou nit přetrhne hrůzná nehoda - Gage vběhne při hře pod nákladní auto a zemře. Celá rodina se z jeho smrti naprosto sesype. Louise napadne pod tíhou zármutku morbidní nápad - vykope Gageovo tělo a pohřbí ho na mikmackém pohřebišti. Gage se pak vrátí a vše bude jako dřív. Zbytek jeho zdravého rozumu mu však říká, že vše by jako dřív být nemuselo - je tu možnost, že Gage se vrátí jako zuřivá zrůda. Pro tento případ si Louis připraví injekce s morfiem, kterými by jej zabil.

Jud zřejmě vytuší, co se Louis chystá udělat, proto mu vyzradí, co se stalo před mnoha lety. Kdysi dávno jeden otec pohřbil na mikmackém pohřebišti svého syna, který se vrátil z války v rakvi. Syn se vrátil jako mátožné a zlé zombie. Nakonec ho jeho vlastní otec znovu zabil, protože už to nebyl jeho syn, ale netvor.

Před uskutečněním svého plánu, který vykoná navzdory Judovým radám, musí dostat z domu zbytek rodiny - kdyby se pokus nepovedl, nemusí se nikdo nic dozvědět. Přemluví je, aby jeli k Racheliným rodičům. Eileen se tento nápad nelíbí - má podivné tušení, že to celé skončí špatně, v čemž ji podporují i její sny.

Po odjezdu své rodiny připraví Louis vše na vykradení hrobu svého syna. Na akci se vydá pozdě v noci. Po krušném dobývání se za zdi hřbitova se mu konečně podaří stanout u Gageova hrobu a vyzvednout jeho tělo.

Mezitím se Eileen zdá divný sen. Gage v něm vstane z mrtvých a společně s Churchem ublíží jejím blízkým. Vypráví své matce o tom, co se jí zdálo, i o tom, že se jí ve snu zjevil Victor Pascow (zkomolí jeho jméno na Paxcow). Rachel si uvědomí, že její sny jsou nejspíše neblahou předtuchou skutečnosti, a rozhodne se vrátit za svým mužem.

Jud si všimne, že Louis není podezřele dlouho doma, a čeká na něj, až se vrátí, aby zastavil to, co si myslí, že chce spáchat. Nějaká zvláštní síla ho ale uspí, takže není vzhůru, když se kolem jeho domu vydá Louis s Gagem na mikmacké pohřebiště. Cestou zahlédne v lese mohutné stvoření - dojde mu, že je to asi indiánský bůh pohřebiště. Když pochová svého syna, vydá se domů, aby se prospal, protože počítá s tím, že Gage se vrátí až druhého dne kolem poledne.

Gage se však vrátí ve chvíli, kdy Louis spí. Potichu se vplíží do jeho pokoje, sebere z lékařské brašny skalpel a zase odejde pryč. Vejde do sousedního domu zrovna ve chvíli, kdy se probudí Jud. Mluví na něj Norminým hlasem a křičí na něj, že jeho žena byla děvka a spala se všemi jeho kamarády. Poté ho ubodá skalpelem. Chvíli nato dorazí do Judeova domu Rachel. Když se znovu setká se svým synem, chce ho obejmout, ale namísto lásky ji čeká smrt v podobě její mrtvé sestry Zeldy v rouše Gage.

Když se Louis vzbudí, všimne si, že Gage již byl v domě a že vzal z kufru skalpel. Uvědomí si, co se stalo, a vydá se do Judova domu. Nejprve zabije dávkou morfia Churche, poté po krátké bitce i Gage. Ze svého činu se zblázní a na místě takřka zešediví. Zapálí Judův dům a odnese si z něj pouze svou milovanou manželku.

Na místo požáru přijíždí i Louisův přítel z nemocnice, Steve. Všimne si, že Louis odnáší nějaké tělo v prostěradle kamsi do lesa a vydá se za ním. Když uvidí, že Louis kvůli strachu zestárl, zešílel a rozhodl se svou manželku pohřbít kdesi v lese, raději se otočí a uteče pryč. Už nikdy Louise nespatřil a na tento den úplně zapomněl.

Louis se vrátil domů a nechal se vyzpovídat od policie, která chtěla zjistit příčinu požáru. Poté zasedl k pasiáns a čekal na svou ženu. Doufal, že když ji stihl pohřbít tak brzy po smrti, nestihne se ji ujmout zlo...

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Lilithen, 09.09.2011

Brigda    
­­­­

Diskuse k výpisku
Stephen King - Řbitov zviřátek (3)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­