ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Winter Zikmund (*27.12.1846 - †12.06.1912)

­­­­
Zikmund Winter Vilimek

Představitel historické prózy. Narodil se 27. prosince 1846 v Praze, byl středoškolským profesorem dějepisu v Rakovníku a v Praze, autorem historickým románů a povídek i vědeckých historických děl. Byl přítelem Aloise Jiráska, přesto jejich díla se diametrálně liší. Jeho pohled na historii je přísně vědecký, svá díla historii nepřizpůsoboval, na rozdíl od Jiráska, který si historii idealizoval a ideologicky přibarvoval, tak jak jeho díla potřebovala. Wintrova díla také nejsou příliš čtivá, používal archaismy a charakteristickou stavbu vět. Z jeho tvorby je zajímavé, že povídky jsou z období 16. a 17. století, zatímco ve vědeckých historických pracích se specializoval na období 14. a 15. století. Zemřel 12. června 1912 v rakouském Reichenhallu.

DÍLO:

historické vědecké práce
Kulturní obraz českých měst (1890-2)
Dějiny řemesel a obchodu v Čechách ve XIV. a XV. století (1906)
Děje vysokých škol pražských v letech 1409-1622 (1897)
a další...

povídky
Rakovnické obrázky
Starobylé obrázky z Rakovnicka (1886-8)
Pražské obrázky (1893)
Ze staré Prahy (1894)
Staré listy (1902)
Krátký jeho svět (1902)
Panečnice (1905)
Rozina sebranec (1905) - vyniká psychologickým rozborem postav
Bouře a přeháňka (1907)
Nezbedný bakalář (vyšel posmrtně v roce 1915)

román
Mistr Kampanus (1909) - líčí osudy rektora University Karlovy Jana Kampana Vodňanského kolem roku 1620. Kampanus svůj osobní život podřídil blahu university a když zjistí, že vše je marné, spáchá sebevraždu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 09.09.2005

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Zikmund WinterMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­