ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Winter Zikmund (*27.12.1846 - †12.06.1912)

­­­­

Nezbedný bakalář: starobylý obrázek z Rakovnicka

Tato povídka popisuje působení bakaláře Jana Pičky Píseckého na rakovnické škole. Předchozí bakalář narychlo odešel, a tak se na radnici konala porada o tom, kdo správce školy nahradí. O radu jeli požádat dokonce na univerzitu do Prahy, kde jim byl doporučen právě bakalář Pička. Nemeškali a vydali se za ním. Místo toho, aby ho našli ve škole, potkali ho v hospodě. Protože byl Rakovník proslulý dobrým pivem, Pička přijal jejich nabídku. Nebyl to špatný učitel, výuka žáky bavila, ale jen pokud byl střízlivý, což zas tak často nebylo. Právě láska k alkoholu se stala důvodem, proč ho lidé neměli rádi. Svými vtípky urážel ostatní, způsobil rozbroje mezi sousedy, znehodnocoval úřady a říkalo se, že dokonce své studenty bije. Téměř rok byl terčem pomluv, téměř rok lidé jeho urážky snášeli, až to jednou pekař Švec nevydržel, obořil se na něj a jejich pře roznítila rvačku. Po tomto incidentu se rada usnesla, že jakmile se najde nový adept na Pičkův post, bakaláře propustí. Pička se to náhodou dozvěděl, a tak se rozhodl že odejde sám. Nejprve však shromáždil své studenty, společně zdemolovali školu a poté odešli. Nakonec se dozvídáme, že díky své prostořekosti a výmluvnosti se stal Pička advokátem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 18.10.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Zikmund Winter - Nezbedný bakalář: starobylý obrázek z RakovnickaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­