ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Winter Zikmund (*27.12.1846 - †12.06.1912)

­­­­

Rozina sebranec (4)

  • historická povídka

Historická novela ze 17. století o dívce vychované u cizích lidí.
Vypráví o tragedii mladé ženy, která se po rozčarování ze své první vášnivé lásky ze vzdoru provdá a mstí se celému světu za všechna příkoří, až se sama stane obětí pomsty nemilovaného muže. Na pozadí tohoto příběhu kreslí autor pražský život na poč. 17. století.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

In Rozina sebranec a jiné prózy. Vydalo nakladatelství Odeon v Praze roku 1966 (1. vydání). Doslov napsal Dušan Jeřábek. Ilustroval Miloslav Troup. Počet stran: 373.

KOMPOZICE, UMĚLECKÁ VÝSTAVBA:

Chronologická (události jsou vylíčeny tak, jak šly za sebou).

HLAVNÍ POSTAVA:

Rozina - chudá dívka, nalezenec; nejprve se chová příkladně, ovšem když ji zradí Nikolo, nastane v jejím životě zlom - vše pro ni nějak ztratí hodnotu, a pomalu se stává spíše spodinou společnosti

VEDLEJŠÍ POSTAVY:

Nikolo, Karf, Adamec, Manda, Mikuláš

FABULE:

Rozina, na začátku knihy již šestnáctiletá dívka, byla nalezena převorem Antonínem na schodech kostela na Františku jako nemluvně. Převor ji svěřil na výchovu do rukou rukavičnice Markéty a jejího opileckého manžela Jana Turka. Pro její nejasný původ jí obyvatelé přilehlého opatství posměšně nazývali "sebranec". Rozina se postupem času naučila nadávky a urážky hbitě oplácet. Nebála se zaplést do kdejaké potyčky a její účastníky od sebe odtrhnout. Často je zchladila například džberem použité vody, nebo jim jednoduše dala pár facek.

Nejprve se Rozina o chlapce vůbec nezajímala, i když se jí občas nějaký dvořil. Ovšem když později přišel do opatství benátský sklář Nikolo, Rozina se do něj beznadějně zamilovala. Postupně mu důvěřovala čím dál tím víc, až mu dokonce jednou prozradila svůj temný původ. Ital měl odjet na nějaký čas zpátky do Itálie, ale Rozině slíbil věrnost. U kříže na hřbitově ji ubezpečil, že se vrátí a ožení se s ní. To ale nedodržel, a kvůli jeho neúspěchům s výrobou benátského skla v Čechách už v Benátkách zůstal. A aby toho nebylo málo, zklamané Rozině po svém společníkovi vzkázal, že si ji nevezme, protože je "sebranec".

Zhrzená Rozina si na truc vzala stavitele Karfa, jenž jí projevoval náklonnost již dříve. Karf byl sice velmi bohatý a vážený, nicméně už byl starý a lakomý. S Karfem měla dceru, o níž se ovšem stejně jako o domácnost nestarala. Karf si na ni stěžoval, leckdy i právem. Rozina ho ovšem jen odbíjela a ještě mu zahýbala s jeho zaměstnavatelem Adamcem. Když to Karf zjistil, Adamce propustil. Kýžený výsledek to ovšem nepřineslo. Rozina mu s ním stále zahýbala, a nyní pro něj ještě kradla peníze a zanedbávala svého potomka čím dál tím více.

Cechmistři Karfovi na poradě oznámili, že jeho ženu vyhošťují z cechu kvůli pohoršujícímu životu. Karfovi došla trpělivost a svoji ženu vyhodil. Ta si s sebou vzala Karfovu služebnici Mandu a společně se živily šitím. Cechmistři vyhodili z cechu i Karfa, tentokrát za to, že vyhodil svoji ženu z domu a nedělá tak cechu dobrou pověst.

Karf se rozzuřil a najal si nájemného vraha Mikuláše. Ten Rozinu s Mandou vylákal pod záminkou do lesa, kde Rozinu postřelil a následně ji zabil kordem. Manda, ač těžce zraněná, ještě stihla doběhnout do blízké vesnice a vše tam vylíčit.

Mrtvolu Roziny převezli zpátky do Prahy, kde ji pohřbili u kláštera. Nájemný vrah Mikuláš se vrátí do Prahy pro svoji odměnu, kterou mu Karf slíbil. V Praze potkal Rozininu dceru, vyděsil se a dal se na útěk. Při zběsilém útěku spadl ze střechy a zabil se. Karfa obvinili z vraždy, nicméně pro nedostatek důkazů ho viny zprostili a pustili ho na svobodu.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi celkem líbila, místy mi ale vadila stará mluva hojně používaná v této knize. Bylo zde hodně archaismů a nějaký ten historismus by se taky našel.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ToKro, 04.01.2013

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Zikmund Winter - Rozina sebranec (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­