ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Winter Zikmund (*27.12.1846 - †12.06.1912)

­­­­

Krátký jeho svět

Povídka Krátký jeho svět prvně vyšla v souboru "Staré listy", jenž mimo dvě literární novely obsahoval rovněž 3 kulturněhistorické studie. I když novela Krátký jeho svět zaznamenala v dobových recenzích značný obdiv, Winterovi bylo recenzenty vytýkáno vydání beletristických a odborných prací v jednom svazku. Kladně se k vydání povídky vyjadřuje v časopisu "Lumír" Arne Novák, jenž považuje povídku za originální, protože vyniká nad všemi ostatními z vydaného cyklu. Dle něj "nemá tato tragika ani velkých slov ani theatrálních pós; traktována bez psychologických poznámek a daleka lyrického tónu působí silou určitě a přesně, barvitě a pitoreskně vypravovaného faktu."

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

In Krátký jeho svět a jiné pražské obrázky. Vydalo nakladatelství Melantrich v Praze roku 1949 (3. vydání). Celkový počet stran: 290.

DĚJ:

Krátký příběh mladého kantora Jana Pistory líčí barvitě život v Praze za vlády Rudolfa II.

Kantor Jan přijde do Prahy z Třeběnic, aby se stal učitelem na týnské škole. Nezkušený a upřímný mládenec, neznalý světa a jeho falše, se seznámí s paní Martou Bognarovou, rodačkou z jeho kraje, jež pod rouškou krajanského zájmu o něj, ho často zastavuje, aby s ním vlídně pohovořila. Jan, zmaten přízní, kterou mu krásná paní prokazuje, cítí se stále více a více k ní přitahován, ačkoliv v duši své tento cit velmi příkře zavrhuje.

Jaké je však jeho rozčarování, když se dozví, že paní Marta je svému muži nevěrná a že se schází potají se správcem týnské školy - mistrem Marchionem Žďárským. Jeho zklamání a hořkost jsou ještě větší, když zjistí, že to on byl nástrojem jejich schůzek. Vždy, když měl totiž mistru Marchionovi vyřídit od paní Marty pozdrav, znamenalo to dostaveníčko na vinicích...

Přes všechen hnus, který jímá ctnostného mládence vůči těmto hříšníkům, umíní si Jan, že s paní Martou promluví a vyloží jí, jak velice hřeší. Nemá ovšem příležitost pohovořit s ní obšírněji, a čeká proto na ni několikrát u domu jejího muže. Ten, jelikož je velice žárlivý, si myslí, že kantor Jan je Martiným milencem, a při nejbližší příležitosti vyvolá hádku, tasí rapír a smrtelně Jana zraní. Kantor podlehne těžkému zranění a zcela nevinně umírá...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Veru, 25.02.2019

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Zikmund Winter - Krátký jeho světMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­