ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Winter Zikmund (*27.12.1846 - †12.06.1912)

­­­­

Rozina sebranec (3)

Rozina byla jako nalezena jako nemluvně a vychovávána pěstouny - kovářem a rukavičnicí. Ale ti se k ní nechovali zrovna nejlépe. Kovář býval často opilý a nevlastní matka ji také nikdy za nic nepochválila. Jediný, kdo se k ní choval přívětivě, byl převozník Antonín, který ji kdysi také jako nemluvně nalezl. Rozině všichni začali říkat "sebranec", protože její původ byl nejasný. Když dospěla, zamilovala se do benátského skláře Nikoly a slíbili si věrnost. Ale Nikola slib nedodržel a vrátil se do Benátek a odtud pak Rozině vzkázal, že si ji nevezme, protože je "sebranec". Zklamaná Rozina si vzala za muže starého stavitele Karfa, ale nemilovala ho. Karf na Rozinu oprávněně velmi žárlil, protože ona se zapletla s jeho zaměstnancem Adamcem. Karf ho propustil. Rozina se přestala naplno věnovat své dceři, kradla pro milence peníze a doma nebývala skoro vůbec. Kvůli jejímu pobuřujícímu chování byla ona, a později i Karf, vyloučeni z cechu. Karf ze zlosti najal vraha, který Rozinu zabil. Její tělo bylo převezeno do kláštera a tam pohřbeno. Karf byl nakonec obviněn z vraždy, ale pak byl propuštěn, protože se mu vina nepodařila prokázat.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: nixelka, 14.09.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Zikmund Winter - Rozina sebranec (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­