ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Winter Zikmund (*27.12.1846 - †12.06.1912)

   
­­­­

Mistr Kampanus

HLAVNÍ POSTAVY:

Kampanus - rektor Karlovy univerzity, laskavý, ale náročný učitel; zobrazen jako postava tragická, ale se silnou mravní převahou nad ostatním okolím
Mollerus - líný, drzí student, jehož celoživotním nepřítelem je Kampanus
Lohelius - arcibiskup
Lidunka Revírová - Kampanova žena
Michna - hrabě; spolupracuje s Mollerusem
Liechtenstein - kníže; spolu s Michnou rozhodují o osudu města - lidu
Jesenius, Troil - kolegové Kampanuse; oba jsou zatčeni na rozhodnutí Liechtensteina

DĚJ:

Román nejprve líčí výjevy ze studentského života, bakalářské zkoušky a slavnosti, které po nich následují. Píše se rok 1615, rektorem Karlovy univerzity je Jan Kampanus Vodňanský, laskavý, ale náročný učitel, který sympatizuje s učením českých bratří. V čele oslav stojí Slovák Mollerus, líný, drzí student, jehož nenechal Kampanus projít při zkouškách. Tím si v něm vybuduje nepřítele na celý život.
Vysoké učení Karlovo upadá, potýká se s finančními problémy, mnozí profesoři odcházejí. Celkově špatná je i situace ve společnosti, katolíci chtějí zlikvidovat veškeré oslavy nekatolické. Rudolfův Majestát se nedodržuje, arcibiskup Lohelius dává zbořit evangelický kostel v Hrobech, broumovský opat uzavírá evangelický kostel v Broumově. Kampanus touto situací nesmírně trpí. Život se pro něho stává ještě beznadějnějším, když mu umírá žena (Lidunka Revírová) a zanechává ho osamoceného se synkem Jeníčkem.
Mollerus (je ženatý a má dvě děti) žádá o místo mistra na universitě. Kampanus však nedává svolení, tím se Mollerova zášť vůči němu ještě zvětšuje. Vstoupí do služeb místodržitele Michny, spolupracuje i s místodržiteli Slavatou a Martinicem. Ti se snaží o zrušení evangelických stavů v Karolinu. Stavy se usnesou na jejich defenestraci. Mollerovi se podaří varovat arcibiskupa a Michnu, ostatní místodržící jsou 23. května 1618 svrženi do Jeleního příkopu. Následuje volba Ferdinanda Falckého za krále a pak osudný 8. listopad 1620 - bitva na Bílé hoře. Město zažívá strach z řádění knížete z Lichtensteina a novopečeného hraběte Michny, jehož sekretářem se stává Mollerus. Následuje zatýkání, vyšetřování, popravy. Universita je postupně ovládána jezuity, Kampanus přihlíží zatčení Jesenia a Troila, snaží se ale o univerzitu bojovat. Poslední naděje zhasíná popravou českých pánů na Staroměstském náměstí. Kampanus ji pozoruje z Týnského chrámu, při smrti kolegy Jesenia omdlévá a od té doby tělesně i duševně chřadne. Když se dozvídá, že universita nemá být zrušena ale pokatoličtěna, odhodlává se z lásky k ní k přestupu ke katolíkům. Učení Karlovo je však předáno do rukou jezuitů a ti světské profesory nepotřebují. Oběť byla přinesena nadarmo. Kampanus si vyčítá, že zradil Boha i své přátele. Po rozloučení se synem spáchá sebevraždu - otráví se.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Emma, 26.08.2006

­­­­

Diskuse k výpisku
Zikmund Winter - Mistr KampanusMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­