ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Winter Zikmund (*27.12.1846 - †12.06.1912)

   
­­­­

Rozina sebranec (5)

Příběh temperamentní dívky, původem nalezence z pražského kláštera na Františku, svěřeného do výchovy bezdětným manželům. Citově strádající hrdinka se hladově vrhá do sporných milostných vztahů. Neumí však rozpoznat faleš ani si vážit upřímného citu, těžko se vyrovnává s pokrytectvím a nechápe, proč proti sobě popuzuje stále více lidí...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Akcent v Třebíči roku 2010 (1. vydání tamtéž). Počet stran: 222. ISBN: 978-80-7268-704-6.

STRUČNÝ DĚJ:

Rozina je dívka, která si prožije své dětství na dvoře pražského kláštera na Františku. Je vychovávána kovářem a rukavičkářkou. Vyrůstá ve smělé a odvážné děvče.

Ve svých 17 letech se zamiluje do skláře Nikoly. Přísahal jí věrnost, ale pak odchází do Vlach...

Rozina se proto provdala za starého cechmistra, stavitele Karfa. Ten se jí ale časem stává protivný a ona později i jemu. Kradla mu peníze a dávala je svému milenci, jenž byl tovaryšem právě u Karfa. Pro její pohoršlivé chování byl Karf zbaven titulu cechmistra, a později byla Rozina dokonce vyloučena z cechu.
Mistr ji za to nechtěl pustit domů, ona začala "řádit" venku, za což byl nakonec i sám Karf vyloučen z cechu...

Karf se rozhodl na Rozinu najmout vraha. Ten ji zabil v lese, kam se mu ji podařilo vylákat. Její mrtvola byla převezena do kláštera. Vrah později skočil ze střechy a zabil se.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Daniela Mrázová, 16.05.2017

­­­­

Diskuse k výpisku
Zikmund Winter - Rozina sebranec (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­